Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare moto fara acte provenienta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare moto fara acte provenienta

Buna ziua!
As dori sa ma ajutati cu o informatie, un punct de "plecare" macar, in urmatoarea situatie:
-tatal meu a luat acum cateva luni, de la un centru de fier vechi, o motocicleta MZ an 1959, cred ca in amintirea tineretilor sale. Incetul cu incetul, a inceput sa o reconditioneze, am comandat piese din Cehia,Polonia si in cele din urma motocicleta arata impecabil si este si in stare de functionare. Acum, el ar vrea sa o si inmatriculeze, insa nu are niciun act de provenienta. A fost la RAR insa nu a primit nicio informatie care sa il poata ajuta in sensul identificarii si inmatricularii motocicletei.
Carei institutii ar trebui sa ne adresam si sub ce forma, pentru a verifica posibilitatea si eventual pasii de urmat pentru inmatricularea acestui vehicul?
Va multumesc foarte mult!
Ar trebui s-o omologheze intai la RAR, pentru a avea CIV, cartea de identitate a vehiculului.
[ link extern ]
Cred ca se incadreaza la pct b)
Dupa aia se poate inmatricula, conform Ordin MAI 1501/2006
[ link extern ]
Sau mai e procedura pentru "vehicule istorice" :
[ link extern ] /
latka, utilizator
Cred ca totusi i-ar fi trebuit un act de cumparare, chiar ca vehicul care nu functioneaza sau fier vechi.
Va confruntati cu situatie delicata si complexa totodata
RAR poate accepta raportul de omologare vehicule numai daca solicitantul dovedeste cu documente legale ,provenienta vehiculului si daca prezinta documente legale care atestae eventuale interventii de catre operatori economici auorizati
Tatal; dv detine document achzitie motocicleta de la centru de fier vechi?
Puteti solicita date relevante la SPR evidenta vehicule,care sa va conmunice oficial amanunute referitor la vehiculul cu seria XXX
Ar mai exista varianta sa solicitati expertiza tehnica,