avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare moto fara acte provenienta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare moto fara acte provenienta

Buna ziua!
As dori sa ma ajutati cu o informatie, un punct de "plecare" macar, in urmatoarea situatie:
-tatal meu a luat acum cateva luni, de la un centru de fier vechi, o motocicleta MZ an 1959, cred ca in amintirea tineretilor sale. Incetul cu incetul, a inceput sa o reconditioneze, am comandat piese din Cehia,Polonia si in cele din urma motocicleta arata impecabil si este si in stare de functionare. Acum, el ar vrea sa o si inmatriculeze, insa nu are niciun act de provenienta. A fost la RAR insa nu a primit nicio informatie care sa il poata ajuta in sensul identificarii si inmatricularii motocicletei.
Carei institutii ar trebui sa ne adresam si sub ce forma, pentru a verifica posibilitatea si eventual pasii de urmat pentru inmatricularea acestui vehicul?
Va multumesc foarte mult!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:39, 26 August 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar trebui s-o omologheze intai la RAR, pentru a avea CIV, cartea de identitate a vehiculului.
[ link extern ]
Cred ca se incadreaza la pct b)
Dupa aia se poate inmatricula, conform Ordin MAI 1501/2006
[ link extern ]
Sau mai e procedura pentru "vehicule istorice" :
[ link extern ] /
Ultima modificare: Marți, 25 August 2020
latka, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca totusi i-ar fi trebuit un act de cumparare, chiar ca vehicul care nu functioneaza sau fier vechi.
Va confruntati cu situatie delicata si complexa totodata
RAR poate accepta raportul de omologare vehicule numai daca solicitantul dovedeste cu documente legale ,provenienta vehiculului si daca prezinta documente legale care atestae eventuale interventii de catre operatori economici auorizati
Tatal; dv detine document achzitie motocicleta de la centru de fier vechi?
Puteti solicita date relevante la SPR evidenta vehicule,care sa va conmunice oficial amanunute referitor la vehiculul cu seria XXX
Ar mai exista varianta sa solicitati expertiza tehnica,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere definitiva din circulatie a unui auto valiispas valiispas Pot radia definitiv din circ. o masina vanduta in 2012 cu Cvc si cu mentionarea cumparatorului in talon? Mentionez ca noul proprietar nu a inmatriculat-o in ... (vezi toată discuția)
Achizitionat auto fara niciun fel de act Andreaspaun Andreaspaun Salutari! De curand am cumparat o masina clasica in curs de reconditionare. M-am decis s-o iau ca sa duc proiectul mai departe, insa masina n-are nici macar un ... (vezi toată discuția)
Vreau sa radiez autovehicul fara batai de cap(cu talon retinut) nemespetrica nemespetrica Buna Ziua, As dori sa stiu si eu cum sa procedez ca sa pot scoate de la taxe si impozite masina pe care nu o mai folosesc, am fost la primarie si ma trimit la ... (vezi toată discuția)