Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Este normal ca pentru eliberarea a doua adeverinte să ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Este normal ca pentru eliberarea a doua adeverinte să ți se ceară 3000 de lei?

Buna seara.Este normal ca pentru eliberarea a doua adeverinte din arhiva ,necesare in dosarul de pensionare,sa se perceapa un cost de aproximati 3000(trei mii de lei ),si sa iti impuna sa declari ca esti de acord sa platesti aceasta suma?
Cine v-a solicitat aceasta suma?
Cornel Vasile, Consilier juridic

Cornel Vasile a scris:

Cine v-a solicitat aceasta suma?

Oo firma de arhivare,nu stiu daca pot sa ii dau numele aici.Mi-au spus ca trebuie sa achit 200 lei,pentru grupa si pentru veniturile brute si sporuri,1760,deoarece am lucrat acolo 25 ani.Sotului pentru 7 ani lucrati i-a cerut 200+680.Maine voi cere din nou relatii,poate mi-a raspuns cineva neavizat.Anul trecut costa 350 o adeverinta cu aceleasi cerinte.De data asta suma mi se pare exorbitanta.

Aida2016 a scris:

Cornel Vasile a scris:

Cine v-a solicitat aceasta suma?

Oo firma de arhivare,nu stiu daca pot sa ii dau numele aici.Mi-au spus ca trebuie sa achit 200 lei,pentru grupa si pentru veniturile brute si sporuri,1760,deoarece am lucrat acolo 25 ani.Sotului pentru 7 ani lucrati i-a cerut 200+680.Maine voi cere din nou relatii,poate mi-a raspuns cineva neavizat.Anul trecut costa 350 o adeverinta cu aceleasi cerinte.De data asta suma mi se pare exorbitanta.

Si inca ceva.Eliberarea adeverintelor poate sa dureze peste 90 de zile pana la un an chiar doi,motivand ca au foarte mult de lucru.La banii astia ar fi trebuit sa dea de pe o zi pe alta.
Potrivit Legii263/2010 , art.161, cererile în legătură cu eliberarea actelor prevăzute de lege, prin care se face dovada vechimii în muncă, a timpului util la pensie pentru agricultori și a stagiului de cotizare, necesare stabilirii drepturilor de pensie, sunt scutite de orice fel de taxe și comisioane se soluționează în termen de 30 de zile de la data înregistrării.

Cornel Vasile a scris:

Potrivit Legii263/2010 , art.161, cererile în legătură cu eliberarea actelor prevăzute de lege, prin care se face dovada vechimii în muncă, a timpului util la pensie pentru agricultori și a stagiului de cotizare, necesare stabilirii drepturilor de pensie, sunt scutite de orice fel de taxe și comisioane se soluționează în termen de 30 de zile de la data înregistrării.
Multumesc mult,
Firma se numeste Archivum SRL din Mihailesti Giurgiu.Astazi cand am sunat au zis ca pretul este in functie de ce calcule fac de pe statele de plata,ca e munca grea si trebuie sa se uite cu lupa sa vada ce e scris in state.Au zis ca ei lucreaza si percep taxe conform legii arhivelor.