avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Este normal ca pentru eliberarea a doua adeverinte să ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Este normal ca pentru eliberarea a doua adeverinte să ți se ceară 3000 de lei?

Buna seara.Este normal ca pentru eliberarea a doua adeverinte din arhiva ,necesare in dosarul de pensionare,sa se perceapa un cost de aproximati 3000(trei mii de lei ),si sa iti impuna sa declari ca esti de acord sa platesti aceasta suma?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:00, 27 August 2020
Cine v-a solicitat aceasta suma?
Ultima modificare: Marți, 25 August 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic


Cornel Vasile a scris:

Cine v-a solicitat aceasta suma?

Oo firma de arhivare,nu stiu daca pot sa ii dau numele aici.Mi-au spus ca trebuie sa achit 200 lei,pentru grupa si pentru veniturile brute si sporuri,1760,deoarece am lucrat acolo 25 ani.Sotului pentru 7 ani lucrati i-a cerut 200+680.Maine voi cere din nou relatii,poate mi-a raspuns cineva neavizat.Anul trecut costa 350 o adeverinta cu aceleasi cerinte.De data asta suma mi se pare exorbitanta.


Aida2016 a scris:



Cornel Vasile a scris:

Cine v-a solicitat aceasta suma?

Oo firma de arhivare,nu stiu daca pot sa ii dau numele aici.Mi-au spus ca trebuie sa achit 200 lei,pentru grupa si pentru veniturile brute si sporuri,1760,deoarece am lucrat acolo 25 ani.Sotului pentru 7 ani lucrati i-a cerut 200+680.Maine voi cere din nou relatii,poate mi-a raspuns cineva neavizat.Anul trecut costa 350 o adeverinta cu aceleasi cerinte.De data asta suma mi se pare exorbitanta.


Si inca ceva.Eliberarea adeverintelor poate sa dureze peste 90 de zile pana la un an chiar doi,motivand ca au foarte mult de lucru.La banii astia ar fi trebuit sa dea de pe o zi pe alta.
Potrivit Legii263/2010 , art.161, cererile în legătură cu eliberarea actelor prevăzute de lege, prin care se face dovada vechimii în muncă, a timpului util la pensie pentru agricultori și a stagiului de cotizare, necesare stabilirii drepturilor de pensie, sunt scutite de orice fel de taxe și comisioane se soluționează în termen de 30 de zile de la data înregistrării.


Cornel Vasile a scris:

Potrivit Legii263/2010 , art.161, cererile în legătură cu eliberarea actelor prevăzute de lege, prin care se face dovada vechimii în muncă, a timpului util la pensie pentru agricultori și a stagiului de cotizare, necesare stabilirii drepturilor de pensie, sunt scutite de orice fel de taxe și comisioane se soluționează în termen de 30 de zile de la data înregistrării.
Multumesc mult,
Firma se numeste Archivum SRL din Mihailesti Giurgiu.Astazi cand am sunat au zis ca pretul este in functie de ce calcule fac de pe statele de plata,ca e munca grea si trebuie sa se uite cu lupa sa vada ce e scris in state.Au zis ca ei lucreaza si percep taxe conform legii arhivelor.

Alte discuții în legătură

Pt eliberarea unei adeverinte de vechime în muncă, o societate ... Viorel Balica Viorel Balica Pt eliberarea unei adeverinte de vechime în muncă, o societate care a preluat arhiva fostei întreprinderi la care am lucrat , imi cere o sumă de bani ... (vezi toată discuția)
Taxa eliberare adeverinta vechime de arhiva Cristina Filimon Cristina Filimon Este legal ca deținătorul autorizat al arhivei fostului angajator (care a fost radiată) să ceară o taxă pentru eliberarea unei adeverințe de muncă de ... (vezi toată discuția)
Documente vechime uzina aflata in insolventa Valias Valias Buna ziua, socrul meu se apropie de varsta pensionarii (in prezent este somer). A lucrat la uzina de reparat vagoane din Roşiorii de Vede, care a intrat in ... (vezi toată discuția)