Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... taxa eliberare adeverinta vechime de arhiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

taxa eliberare adeverinta vechime de arhiva

Este legal ca deținătorul autorizat al arhivei fostului angajator (care a fost radiată) să ceară o taxă pentru eliberarea unei adeverințe de muncă de 3000 de lei? Deținătorul este un SRL, nu arhivele naționale sau vreo instituție publică.
Cristina Filimon, Avocat
Legea 263/2010
art. 161
(1) Cererile în legătură cu eliberarea actelor prevăzute de lege, prin care se face dovada vechimii în muncă, a timpului util la pensie pentru agricultori și a stagiului de cotizare, necesare stabilirii drepturilor de pensie, sunt scutite de orice fel de taxe și comisioane.
....

Insa fiind vorba despre detinatori privati , acestia pot solicitate astfel de taxe...
Da, de acord să perceapă o taxă, dar 3000 de lei? Este o sumă exorbitantă.. înțeleg că e piață libera, dar e mai mult decât pensia omului..
Singurii care va pot spune sunt cei de la Arhivele Nationale ....Serviciile arhivistice prestate de către operatorii economici autorizați în prestarea de servicii arhivistice se efectuează contra cost, pe baza unor tarife ale căror limite maxime sunt stabilite de Uniunea Națională a Practicienilor în Insolvență din România, cu avizul Arhivelor Naționale.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am gasit un tabel cu taxele ce trebuiesc plătite pt eliberarea adeverinte de vechime . Lista tarifelor percepute petenţilor pentru solicitări privind
eliberarea de acte din fondurile avute spre păstrare de SC IMPREST
SRL
Având în vedere Decizia nr.1 din 11.02.2014 a Consiliului Naţional de
Conducere al Uniunii Naţionale a Practicienilor în Insolvenţă din România şi avizul
Arhivelor Naţionale nr. ANB-1942-R din 13.02.2014 tarifele percepute sunt
următoarele:
Tipul serviciului Tarif
1. Eliberarea document original proprietatea
solicitantului existent în arhivă (cărţi de muncă,
acte de stare civilă, certificate, adeverinţe, diplome
şcolarizare etc.)
30 lei
2. Eliberare certificate sporuri:
a) pentru solicitări ce privesc cercetarea pe o
perioadă de 1-5 ani 125 lei
b) pentru solicitări ce privesc cercetarea pe o
perioadă de 6-10 ani 175 lei
c) pentru solicitări ce privesc cercetarea pe o
perioadă de peste 10 ani 225 lei
3. Eliberare certificate grupă de muncă:
a) pentru solicitări ce privesc cercetarea pe o
perioadă de 1-5 ani 80 lei
b) pentru solicitări ce privesc cercetarea pe o
perioadă de 6-10 ani 120 lei
c) pentru solicitări ce privesc cercetarea pe o
perioadă de peste 10 ani 160 lei
4. Eliberare certificate venituri (reconstituire carte
muncă):
a) pentru solicitări ce privesc cercetarea pe o
perioadă de 1-5 ani 140 lei
b) pentru solicitări ce privesc cercetarea pe o
perioadă de 6-10 ani 230 lei
c) pentru solicitări ce privesc cercetarea pe o
perioadă de peste 10 ani 300 lei
5. Activitatea de cercetare pentru eliberarea de
copii şi extrase de pe documentele deţinute, altele
decât certificate
8 lei/pagină
6. Activitatea de eliberare copii, extrase de pe
documente (xerografiere sau imprimare), altele
decât certificatele
2 lei/pagină
7. Taxe postale 10 lei
8. Taxe administrative 50 lei
9. Taxa de urgenţă * în 10 zile lucrătoare 150 lei
10. Taxa de urgenţă * în 3 zile lucrătoare 300 lei
* Termenul de rezolvare a cererilor este de 90 de zile lucrătoare.
** Nu toate tipurile de adeverinţe se pot rezolva în regim de urgenţă !!!
ATENŢIE!!! La preţurile de mai sus se adaugă TVA !
Administrator
Sorin Vasile HENDEA

Cristina Filimon a scris:

Da, de acord să perceapă o taxă, dar 3000 de lei? Este o sumă exorbitantă.. înțeleg că e piață libera, dar e mai mult decât pensia omului..

Bună dimineața,

Este legal ca deținătorul autorizat al arhivei fostului angajator (care a fost radiată) să ceară o taxă pentru eliberarea unei adeverințe de muncă de 3000 de lei?

Cel mai mare tarif avizat de Arhivele Naționale pentru prestatorii de servicii arhivistice e cel pentru solicitări ce privesc cercetarea pe o perioadă de peste 10 ani și e 300 lei.

Avem un articol cu detalii despre cât costă reconstituirea vechimii în muncă dacă datele nu se regăsesc în arhiva electronică, poate fi citit aici:
www.avocatnet.ro/articol_620...