Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt in Germania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt in Germania

Bună ziua. Am și eu va rog o nelămurire și tot odată o incertitudine.
Acum 10 zile m-a sunat soțul meu și mi-a zis ca l-a arestat. Totul se petrece în germania. Presupun ca a furat ca a altfel nu îmi explic de ce l-ar fi reținut. De zece zile nu știu nimic de el.
Dacă cineva a trecut prin ceva similar va rog din tot sufletul sa îmi spuneți ce s_a întâmplat. Dacă puteți sa îmi răspundeți aici sau pe mail clatiteamericane1@gmail.com
Va rog sa va abțineți de l răspunsuri cu jigniri. Doar am nevoie de un sfat sau o părere din partea cuiva care a trecut sau știe despre un lucru similar
Manuela Rășină, administrator
Aveți răbdare și soțul să accepte un avocat din oficiu. Mai mult de atât nu vă pot spune. Acum că este în arest, va urma strângerea probelor, finalizarea urmăririi penale și trimiterea (sau nu) în judecată. Din moment ce este în arest, cred că există probe serioase împotriva soțului.
Mulțumesc pentru raspuns

Cristina Filimon a scris:

Aveți răbdare și soțul să accepte un avocat din oficiu. Mai mult de atât nu vă pot spune. Acum că este în arest, va urma strângerea probelor, finalizarea urmăririi penale și trimiterea (sau nu) în judecată. Din moment ce este în arest, cred că există probe serioase împotriva soțului.

Dar nu înțeleg de ce nu a mai putut suna de atâtea zile. Asta nu înțeleg. Presupun ca procedurile aici în Germania nu ii permit sa sune acasă....
Cristina Filimon a scris:

Aveți răbdare și soțul să accepte un avocat din oficiu. Mai mult de atât nu vă pot spune. Acum că este în arest, va urma strângerea probelor, finalizarea urmăririi penale și trimiterea (sau nu) în judecată. Din moment ce este în arest, cred că există probe serioase împotriva soțului.

Nu ii va permit sa sune. Trebuie sa accepte un avocat din oficiu or sa plateasca unul. Depinde de land. Poate a fost arestat si pt ceva din trecut. Daca fapta nu e grava in 2-3 saptamani ii da drumul si va fi judecata in libertatea.

Clătite americane 1 a scris:

Dar nu înțeleg de ce nu a mai putut suna de atâtea zile. Asta nu înțeleg. Presupun ca procedurile aici în Germania nu ii permit sa sune acasă....
Cristina Filimon a scris:

Aveți răbdare și soțul să accepte un avocat din oficiu. Mai mult de atât nu vă pot spune. Acum că este în arest, va urma strângerea probelor, finalizarea urmăririi penale și trimiterea (sau nu) în judecată. Din moment ce este în arest, cred că există probe serioase împotriva soțului.

Bună ziua. Am și eu o întrebare.
Se poate sa transfer din România bani unei persoane care este în arest în germania (Bavaria)

Cristina Filimon a scris:

Aveți răbdare și soțul să accepte un avocat din oficiu. Mai mult de atât nu vă pot spune. Acum că este în arest, va urma strângerea probelor, finalizarea urmăririi penale și trimiterea (sau nu) în judecată. Din moment ce este în arest, cred că există probe serioase împotriva soțului.