Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua. va rog sa ma lamuriti cu o problema. la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua. va rog sa ma lamuriti cu o problema. la blocul in ...

buna ziua. va rog sa ma lamuriti cu o problema. la blocul in care locuiesc, urmeaza a se face reparatii la acoperis si bazie, insa numai pentru casa scarii. as dori sa aflu, cum se repartizeaza cheltuielile. in cota indiviza sau in mod egal, avand in vedere ca e spatiu comun
Buna ziua,
Pe cota indiviza, conform legii 196/2018.
Multumesc. asa stiam si eu, insa sunt vecini carora nu le convine sa suporte pe cota indiviza, intrucat e spatiu comun si vor in mod egal.
ART. 85
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei
cu privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de
intretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta
energetica, modernizare la partile de constructii si instalatii aflate in/si pe proprietatea
comuna, astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de
asociere: subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa,
canalizare, incalzire, energie electrica; echipamente de echilibrare hidraulica a
instalatiilor; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul -
partea de instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul;
tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele;
acoperisul si altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere;
personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru
administrator, contabil, instalator, electrician, portar, ingrijitor, personalul care
asigura curatenia etc.; indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari ori
persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv si cenzorului/comisiei
de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; cheltuieli cu
produse si accesorii pentru curatenie, alte servicii administrative catre proprietatea
comuna.

Le puteti spune ca asa prevede legea si daca fac contrar acesteia risca sa plateasca mult mai mult daca cineva contesta in instanta modul de impartire a sumei ales de dumnealor.
Instanta decide conform legii, nu intelegerii dintre dumnealor...
Ionut.ion, utilizator
Locuitul in imobil de locuit in comun obliga pe lacatari la respectarea de norme si de dispozitii in vigoare
Repartizarea costurilor aferente intretinere si reparatii parti comune de constructii si de instalatii condominiu se realizeaza in conformitate cu disp L nr 196/2018 functie de cota indiviza-fara exceptii si fara derogari