Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Încetare contract de muncă în concediu de risc ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Încetare contract de muncă în concediu de risc maternal

Bună ziua,

Ma aflu în concediu de risc maternal și am fost înștiințată de angajator că într-o luna de zile punctul de lucru al firmei (multinațională) la care am lucrat, se va închide. Îmi puteți spune, vă rog, în aceasta situația dacă voi mai beneficia de restul de concediu de risc și de cel pre și postnatal.

Vă mulțumesc!
ana_m1989, utilizator
De risc maternal nu mai puteti beneficia ca nu mai aveti angajator....

Daca va concediaza pentru desfiintarea postului puteti intra in somaj. Din somaj puteti intra in concediu de maternitate si apoi in CCC.

Pe perioada concediului de maternitate si a CCC, plata indemnizatiei de somaj este suspendata si se va relua, de unde a ramas, dupa incetarea fiecaruia dintre aceste concedii.
Cornel Vasile, Consilier juridic