Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nerespectare termen preaviz la concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nerespectare termen preaviz la concediere

Buna ziua!Am fost concediat din motive care nu tin de persoana mea(locatia de lucru se desfiinteaza) si am primit un preaviz de 23 de zile.Ce se intampla daca nu respect acest preaviz?De asemenea, mai am 8 zile de concediu de odihna pe care angajatorul mi le a refuzat atunci cand le am cerut pe motivul ca acele zile pot fi luate doar in luna Decembrie iar eu preavizul il am doar pana in 25 Septembrie.Ce se poate intampla daca nu respect termenul de preaviz?Doresc sa ma angajez in alta parte.
Drogon, utilizator
Nerespectarea de catre angajat a termenului de preaviz poate atrage raspunderea disciplinara a salariatului sau chiar raspunderea patrimoniala a acestuia daca prin absenta de la locul de munca ar aduce un prejudiciu angajatorului.