Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... document hotarare judecatorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

document hotarare judecatorie

Cu apel în 30 zile de la comunicare, cererea se depune la Judecătoria sectorului....... Bucureşti. Pronuntata prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin mijlocirea grefei instantei, astazi,,,,,

Buna ziua, aceasta este comunicarea de la sfarsitul unei sedinte, pusa pe site-ul judecatoriei de sector.. In cat timp voi avea documentul hotarare pentru a-l putea folosi oficial intr-un demers administrativ. Ce trebuie sa fac? il primesc prin posta, trebuie sa fac o cerere ca sa-l primesc?
De cand curg cele 30 zile pentru apel?
Va multumesc.
Buna ziua,
Vi se va comunica hotararea din oficiu de catre instanta prin serviciul postal la adresa indicata de dvs. Ca regula, termenul prevazut pentru redactare este de cel mult 30 de zile de la pronuntare, insa in practica poate dura luni de zile.
Termenul pentru exercitarea apelului curge de la primirea hotararii motivate.
Ana Alexandrov, Avocat
Hotararea se redacteaza si se semneaza in termen de cel mult 30 de zile de la data pronuntarii, urmand ca in cazuri temeinic motivate, acest termen sa fie prelungit cu cate 30 de zile, de cel mult doua ori. (art.426 al.5) c.proc.civ.

Termenul de apel curge de la data comunicarii hotararii redactate, respectiv de la data stampilei pentru destinatar.