avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am o mare problema. Cum pot face sa platesc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am o mare problema. Cum pot face sa platesc intretinerea la asociatie ...

Am o mare problema. Cum pot face sa platesc intretinerea la asociatie in contul asociatiei pentru ca eu nu sunt acasa si asociatia de locatari refuza sa imi dea contul sa platesc
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 20:14, 3 Septembrie 2020
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunt doar doua posibilități (în ideea ca acel cont există) și puteți încerca in ordine:
1.reclamați la primărie încălcarea art. 102/1/m din legea 196 /2018. Amenda e de minim 5000 Ron.
2. Dați asociația in judecată, pentru nerespectarea art. 20 din legea 196 /2018 și cereți instanței ca asociația sa va pună la dispoziție numărul de cont al asociației.

Alte varianta ar fi sa mandatati pe cineva sa va plătească întreținerea, dar presupun ca nu asta doriți.
Aveti vaga idee ce implica promovarea de actiune in instanta impotriva asociatiei de proprietari,acum cand instantele se afla in vacanta,urmeaza sa fie "inecate" de contestatiile impotriva PV intocmite in perioada de urgenta?
Astfel de actiune se poate solutiona in termen de 1 sau 2 ani conditionat de interesul partilor,or in speta initiatorul topicului are interesul sa isi achite obligatiile lunare d eintretinere sa nu acumuleze debite
Daca nu va aflati in localitate ,aveti varianta fie sa achitati in termen c/v intretinere prin amabilitatea vreunui vecin sau ,in extremis deschideti cont pe numele dv pe care il alimentati la limita c/v intretinere lunara,comunicati asociatiei de proprietari ca poate retine obligatiile dv de intretinere lunara din contul X deschis la banca Y,astfel incat sa nu puteti fi acuzata de neplata in termenul stabilit a obligatiilor lunare de intretinere
ynocentta a scris:

sau ,in extremis deschideti cont pe numele dv pe care il alimentati la limita c/v intretinere lunara,comunicati asociatiei de proprietari ca poate retine obligatiile dv de intretinere lunara din contul X deschis la banca Y,astfel incat sa nu puteti fi acuzata de neplata in termenul stabilit a obligatiilor lunare de intretinere

Detaliati partea asta cu deschidere cont persoana fizica in localitatea X , tara Y si persoana juridica - asociatia in localitatea Z din Romania, retine (cum retine ?) bani din acel cont. Vreau sa "instruiesc" o ruda, director regional de banca, sa afle cum se fac astfel de operatiuni.

In rest nu ati spus nimic nou, eu am prezentat temeiul legal (si la primarie dureaza minim 30 de zile), daca nu se poate printr-o persoana mandatata sa plateasca aceasta intretinere.

Eu banuiesc faptul ca acel cont al asociatiei nici nu exista.
Ultima modificare: Joi, 3 Septembrie 2020
latka, utilizator
Daca puteti depune cerere scrisa și sesizare Primarie ar un inceput bun.
Sunt obligați sa aiba cont bancar.
Se poate și proces dar este complicat și durează.
Ultima modificare: Joi, 3 Septembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
@latka
Pentru a deschide cont persoana fizica nu aveti nevoie de temei legal
Daca va respectati si acordati acelasi respect si utilizatorilor de pe forum ,daca va interesa intradevar procedura deschidere cont persoana fizica si posibilitate ridicare sume de catre asociatia de proprietari,,puteati sa solicitati detalii in maniera decenta
In rest,incercati sa respectati regulamentul forumului,care nu este scena pentru manifestat frustrarile si mistocariile dv cu sau fara ghilimele
Ultima modificare: Joi, 3 Septembrie 2020
ynocentta, utilizator

Alte discuții în legătură

Buna ziua! in blocul in care locuiesc exista un locatar care ... adimanea adimanea Buna ziua! In blocul in care locuiesc exista un locatar care periodic face mizerie pe scara blocului, in sensul ca atunci cand duce gunoiul la ghena situata in ... (vezi toată discuția)
Refuz deschidere cont bancar asociatie proprietari wazz wazz asociatia de proprietari prin toti membrii sai: proprietari, presedinte, comisie cenzori, administrator imi refuza cererea de deschidere a contului bancar ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! vreau sa stiu daca e normal ca presedinta si administratora ... gabriela1978 gabriela1978 Buna ziua! Vreau sa stiu daca e normal ca presedinta si administratora sa modifice programul de inacasare a banilor pt intretinere,fara acordul ... (vezi toată discuția)