avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2057 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o problema cu tatal meu.Imi restrictioneaza accesul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o problema cu tatal meu.Imi restrictioneaza accesul in casa ...

Am o problema cu tatal meu.Imi restrictioneaza accesul in casa parinteasca.Mama mea a decedat.El acum sa complicat cu nişte țigănci (una minoră).Am dat-o pe minoră afară din casă când am gãsit-o acolo.Cică o trimit bunicii să-i dea bătrânul bani.Aş dorii să am acces in casa părintească şi cheie la uşă.Cum aş putea face să rezolv problema.Să merg la poliție şi să depun plângere penală.Am şi eu parte in casă ca copil legitim +jumătate din partea mamei mele decedate.Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Florin Cornea , Consilier juridic 08:37, 8 Septembrie 2020
Am şi eu parte in casă ca copil legitim +jumătate din partea mamei mele decedate.

Aveți parte doar ca moștenitor al mamei decedate, mai exact 3/4 din jumătatea ei.
Plângere penală depuneți, în opinia mea, degeaba. Tatăl poate dispune cum vrea de casă în acest moment.

Dvs. unde locuiți? Ați dezbătut succesiunea?
Ultima modificare: Joi, 3 Septembrie 2020
Emilika40, utilizator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cum adica poate dispune cum vrea de casa ? Potrivit certificatului de mostenitor daca s-a facut succesiunea este propietara pe 3/4 din jumatatea care a fost propietatea mamei sale.Daca nu s-a facut succesiunea trebuie dezbatuta succesiunea fiica fiind mostenitor rezervatar potrivit art. 1087 din codul civil. Dreptul de propietate are 4 dezmembraminte : dreptul de uz , dreptul de superficie , dreptul de abitatie si dreptul de uzufruct.Art. 555 din codul civil.Dreptul de folosinta incorporeaza dreptul de uz si dreptul de uzufruct.Pina la dezbaterea succesiunii si dupa aceea pina la o eventuala imparteala fiica are drept de folosinta pentru propietatea comuna.
Ultima modificare: Marți, 8 Septembrie 2020
Florin Cornea , Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen acceptanta succesorala - legea 18/1991 adriana-de adriana-de Stimati Domnilor Avocati, va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Este vorba de dezbaterea succesiunii dupa bunica mea, plecata din tara cu fiul ei ... (vezi toată discuția)
Cedare cotã parte mostenire cioareccarmenmariana cioareccarmenmariana La dezbaterea moştenirii tatălui mama are 3/4 din apartament iar fratele 1/4 din acesta.După acceptarea succesiunii fratele poate ceda mamei numai dreptul ... (vezi toată discuția)
Cat mostenesc? cerul cerul Parintii mei au avut 2 fice.Tatal a decedat iar mama s-a recasatorit.Nu am dezbatut mostenirea inainte de aceasta casatorie. Noul sot ce drepturi are asupra ... (vezi toată discuția)