Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducerea fara permis pe drumurile de exploatare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducerea fara permis pe drumurile de exploatare agricola

Buna ziua,

Pe ce drum si voie sa conduci fara permis fara un instructor dar cu o persoana posesoare de permis? Drumurile agricole si forestiere?

Sunt sigur ca nu pe drumurile publice, dar nu la fel de sigur despre drumurile de exploatare agricola.

Multumesc mult.
nmhd, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Drumurile de exploatare agricola si forestiera nu sunt drumuri publice. Problema este ca nici nu sunt instalate indicatoarele conform Regulamentului: "(5) La intrarea pe un drum care nu este deschis circulației publice, proprietarul sau administratorul acestuia este obligat să instaleze, în loc vizibil, indicator cu semnificația "Accesul interzis" și panou cu inscripția "Drum închis circulației publice".
opiniamea, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~