Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In cazul unei societati unde s-a decis reducerea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In cazul unei societati unde s-a decis reducerea programului ...

In cazul unei societati unde s-a decis reducerea programului de lucru de la 5 zile la 4 zile pe saptamina, cf.art.52 alin 3 din Codul Muncii,nefiind 5 zile lucratoare consecutive , se poate beneficia de programul Kurzarbeit?
Multumesc
Da, se inceteaza reducerea programului de lucru de la 5 zile la 4 zile pe saptamina si se decide reducerea timpului de muncă a salariaților cu cel mult 50% din durata prevăzută în contractul individual de muncă, cu informarea și consultarea sindicatului, a reprezentanților salariaților sau a salariaților, după caz, anterior comunicării deciziei salariatului.