Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat cu CM 3 luni
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat cu CM 3 luni

Buna ziua !
Am un angajat cu CM 3 luni care a lucrat 2 saptamani dupa care 6 zile, pana in prezent, nu a mai venit si nu a anuntat nimic chiar daca l-am intrebat ce se intampla. In afara de pontajul cu zile Nemotivate ce mai pot face eu ? Am nevoie de om la lucru, nu pot angaja pe altcineva cand nici nu stiu nimic despre actualul angajat. Statul protejeaza angajatii, inteleg asta, dar afacerile noastre ? care si asa sunt cum sunt....noi cu cine lucram ? nu imi permit sa angajez 2 oameni in momentul asta. Va intreb, ce pot face in situatia de fata ? Multumesc
Cercetarea disciplinara a acelui salariat ....

Pasii privind concedierea disciplinara:
1. Primul pas este intocmirea unui referat de catre seful ierarhic cu privire la abaterea savarsita
2. Al doilea pas, constituirea comisiei de cercetare disciplinara.
3. Al treilea pas, convocarea salariatului in scris, in vederea desfasurarii procedurii cercetarii prealabile.
4. Al patrulea pas: desfasurarea propriu-zisa a cercetarii disciplinare prealabile.
5. Ultima etapa consta in emiterea deciziei de sanctionare disciplinara si comunicarea deciziei.

Ghidul cercetării disciplinare 2017: Tot ce trebuie să știe angajatorii despre procedură
www.avocatnet.ro/articol_458...