Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pașaport cu domiciliu în străinătate emis de o ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pașaport cu domiciliu în străinătate emis de o ambasadă RSR

Întrebarea este o curiozitate personală, poate reușesc să aflu un răspuns de la membrii acestei comunități.

Am văzut niște acte în care în anii 90 o persoană se legitima față de autorități din România cu un pașaport emis de o ambasadă RSR, adresa din pașaport era în străinătate. Persoana respectivă nu a făcut parte din serviciile diplomatice / consulare, deci îmi e neclar cum putea ambasada să emită un pașaport cu o adresă în străinătate. Știu că cei care plecau din țară ilegal nici nu mai puteau apela la serviciile consulare, de obicei aveau în țară dosare penale, nu ar fi riscat să ceară pașaport românesc. Iar cei care au plecat legal de obicei primeau rezidența statului unde ajungeau și se legitimau cu documente emise de statul de rezidență și iar nu cred că ambasada RSR le-ar fi emis pașaport cu o adresă în străinătate.

Aveți cunoștință de astfel de cazuri? Știți cumva când putea emite o ambasadă RSR un pașaport cu domiciliu în străinătate?

Mulțumesc anticipat.
Pai poate nu a plecat ilegal (nu a fost transfug). Existau si cetateni carora li se dadea voie sa paraseasca Romania. In general in schimbul unor servicii fata de regim. Personalul diplomatic (functionarii diplomatici si membrii lor de familie) si lucratorii romani detasati in alte state aveau de asemenea pasapoarte romanesti.

Iar plecatul in alte tari socialiste nu era considerat o mare problema.
tgeorgescu, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns. Persoana în cauză nu a făcut parte din personalul diplomatic, iar țara nu era socialistă, ci foarte capitalistă. Pentru lucrătorii detașați nu știu dacă aceștia aveau adresa din pașaport în țara străină, mă gândesc că pe pașaportul lor ar fi figurat adresa din România. Deci cel mai probabil persoana era acolo cu ”acordul” autorităților din RSR, așa cum m-am gândit și eu inițial.
Nikkal, utilizator
Mai erau si oameni care munceau pentru tara, nu erau toti vanduti Securitatii.