Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... punct pensie. Pot da statul in judecata pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

punct pensie. Pot da statul in judecata pentru marirea punctului de pensie ...

pot da statul in judecata pentru marirea punctului de pensie conform legii/
Este dreptul dvs. sa deschideti actiune la Curtea de Apel.
In prezent mai sunt in discutie niste aspecte:
-OUG de rectificare bugetara trebuie aprobata in parlament,
-avocatul poporului poate contesta OUG la Curtea Constitutionala,
-asociatiile de pensionari strang semnaturi si doresc sa dea guvernul in judecata,
-o serie de avocati de renume sunt dispusi sa acorde asistenta juridica grupurilor mari de pensionari care doresc sa dea guvernul in judecata.
Multumesc pentru raspuns. In orasul in care locuiesc nu exista o asociatie de pensionari, doar CAR pensionari. Eu ma gandeam sa dau statul in judecata de una singura.
Puteti sa o faceti, este dreptul dvs. constitutional.