Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Actiune in justitie in legatura cu nerespectarea legii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Actiune in justitie in legatura cu nerespectarea legii 127/2019 ...

Actiune in justitie in legatura cu nerespectarea legii 127/2019

As dori sa stiu daca participarea la o actiune colectiva in instanta in ceea ce priveste nerespectarea legii pensiilor 127/ 2019 (punctul de pensie), anuleaza posibilitatea formularii unei actiuni individuale pe aceeasi tema?
StRotaru, utilizator
Puteti sa deschideti actiune in nume propriu la Curtea de Apel.
In prezent mai sunt in discutie cateva aspecte:
-OUG de rectificare bugetara trebuie aprobata in parlament,
-avocatul poporului poate contesta OUG la Curtea Constitutionala,
-asociatiile de pensionari strang semnaturi si doresc sa dea guvernul in judecata,
-o serie de avocati de renume sunt dispusi sa acorde asistenta juridica grupurilor mari de pensionari care doresc sa dea guvernul in judecata.
O actiune colectiva in instanta in ceea ce priveste nerespectarea legii privind majoarea punctului de pensie, nu anuleaza posibilitatea formularii unei actiuni individuale pe aceeasi tema.
Cornel Vasile, Consilier juridic