Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Revenire din CIC, solutii angajatori
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Revenire din CIC, solutii angajatori

Buna ziua,

as avea si eu nevoie de suport in rezolvarea unei spete si anume:
Care sunt solutiile de incetare a unui CIM pentru o persoana care trebuie sa se intoarca din CIC (doreste sa se intoarca inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului, pentru a primi si stimulentul de insertie).
Se doreste incetarea CIM cat mai repede din motive strict economice, firma nu a mai crescut asa cum era planificat, ba din contra, se doreste scaderea numarului de personal neproductiv, deja s-au desfiintat anumite pozitii.

Multumesc frumos!
Daca inceteaza c.i.m. , se angajeaza in alta parte ? .... pentru stimulent ar trebui sa revina in activitate cu cel putin 60 de zile inainte de data implinirii varstei de 2 ani de catre copil ..
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,

angajata doreste sa se intoarca si va respecta termenul de 60 de zile. Intrebarea mea este, ce solutii avem noi ca si angajator sa-i desfacem CIM-ul avand in vedere situatia actuala si bineinteles, situatia economica.

Multumesc frumos!
Nicio solutie nu aveti ca si angajator, decat daca societatea intra in reorganizare judiciara sau faliment. ... insa salariata poate avea initiativa incetarii c.i.m.
Buna ziua,

firma a inceput deja sa faca disponibilizari, nici in acest caz nu exista vreo solutie pentru angajator?

Multumesc frumos!
Art. 25 din OUG 111/2010
(1) Angajatorul are obligația de a aproba concediul pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) și la art. 11 alin. (1) lit. a). Perioada de acordare se stabilește de comun acord cu angajatul.
(la 06-05-2019, Alineatul (1) din Articolul 25 a fost modificat de Punctul 4, Articolul I din LEGEA nr. 89 din 2 mai 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 340 din 03 mai 2019 )
(2) Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
a) salariatei/salariatului care se află, după caz, în concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
(la 01-07-2016, Lit. a) a alin. (2) al art. 25 a fost modificată de pct. 23 al art. I din LEGEA nr. 66 din 19 aprilie 2016 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 304 din 20 aprilie 2016. )
b) salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserție prevăzut la art. 7 alin. (1);
(la 06-05-2019, Litera b) din Alineatul (2) , Articolul 25 a fost modificată de Punctul 4, Articolul I din LEGEA nr. 89 din 2 mai 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 340 din 03 mai 2019 )
c) salariatei/salariatului care se află în concediul pentru creșterea copilului prevăzut la art. 11 alin. (1) lit. a).

(la 06-05-2019, Alineatul (2) din Articolul 25 a fost completat de Punctul 5, Articolul I din LEGEA nr. 89 din 2 mai 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 340 din 03 mai 2019 )
(3) Interdicția prevăzută la alin. (2) se extinde, o singură dată, cu 6 luni, după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.
(la 01-07-2016, Alin. (3) al art. 25 a fost modificat de pct. 23 al art. I din LEGEA nr. 66 din 19 aprilie 2016 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 304 din 20 aprilie 2016. )
(4) Prevederile alin. (2) și (3) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condițiile legii.
(5) În situația prevăzută la art. 7 alin. (2), salariata/salariatul are obligația de a anunța, în scris, angajatorul cu cel puțin 30 de zile înainte intenția de reluare a raportului de muncă sau de serviciu.
(la 06-05-2019, Articolul 25 a fost completat de Punctul 6, Articolul I din LEGEA nr. 89 din 2 mai 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 340 din 03 mai 2019 )
(6) Este interzis angajatorului să restricționeze accesul salariatei/salariatului la acordarea stimulentului de inserție prevăzut la art. 7 alin. (2), dacă aceasta/acesta și-a îndeplinit obligația prevăzută la alin. (5).
(la 06-05-2019, Articolul 25 a fost completat de Punctul 6, Articolul I din LEGEA nr. 89 din 2 mai 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 340 din 03 mai 2019 ).

[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator