Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua conform articolului 195 din codul rutier, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua conform articolului 195 din codul rutier, “ conducătorul ...

Buna ziua conform articolului 195 din codul rutier, “ conducătorul auto testat preliminar cu ajutorul unui mijloc tehnic” și pun accent pe preliminar, aceasta testare e absolut necesară sau organul poate sari peste și te duce direct la spital ?
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua, Dl. Av. Liviu va mulțumesc pentru răspuns, din pacate am luat parte la un asemenea act din partea polițiștilor, am fost dus direct la spital pentru recoltare fara testarea in prealabil la fata locului, unde as putea încadra gestul organelor ? Este un tertip de care te-ai putea lega ? Având in vedere ca după recoltarea probelor am rămas fără carnet pe perioada nedeterminata...
Testarea alcoolemiei din aerul expirat nu e obligatorie, in OUG195/2002 nu exista vreun articol care sa prevada sanctiune pentru refuz. In schimb refuzul recoltarii probelor biologice se pedepseste penal.
Art. 337 cod penal
Refuzul ori sustragerea conducătorului unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere ori a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, sau a examinatorului autorității competente, aflat în timpul desfășurării probelor practice ale examenului pentru obținerea permisului de conducere, de a se supune prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenței unor substanțe psihoactive se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani.

Daca v-a iesit in singe, fiti convins ca va iesea si in aerul expirat.
Nu e vorba de alcoolemie aici și a iesit la urina dar in saliva posibil sa nu fi iesit !!
Dar mulțumesc pt răspuns oricum!
~ Conținut șters la cerere ~