avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... informatii divort la distanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

informatii divort la distanta

Se poate sa divortez la distanta? Sunt plecata din tara, iar sotul este in tara. Exista vreo metoda sa divortez daca nu sunt in tara?
Ultima modificare: Vineri, 11 Septembrie 2020
Roberli, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 23:15, 13 Septembrie 2020
Da, angajati avocat și va va reprezenta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca angajati av si puteti face dovada ca locuiti/lucrati in strainatate nu este nevoie sa fiti prezenta personal.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doar reclamantul are obligația să fie prezent personal la termenul de judecata. Daca si sotul dvs dorește divortul atuncu poate sa formuleze dansul cererea de divort, urmând sa fiti si dvs reprezentată de avocat pentru ca procesul sa se finalizeze mai rapid.
Exista posibilitatea sa fiti amândoi reprezentat de acelasi avocat daca nu aveti interese contrarii.
Contactati un avocat ca sa discutati pe larg subiectul, pentru a acționa în cunoștință de cauză.
Nu doar reclamantul, ci si paratul are obligatia de a fi prezent la termen, potrivit art 921 Cod Procedura Civila, insa sanctiunea nu este respingerea cererii ca nesustinuta, ci de regula se dispune amanarea cauzei pentru prezentarea paratului!
Desigur, cum corect a aratat distinsul coleg, daca faceti dovada ca aveti resedinta sau ca lucrati in strainatate, este suficient sa se prezinte avocatul dvs!
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Septembrie 2020
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți divorța dacă aveți reședința în străinătate chiar dacă nu vă prezentați personal, ci doar prin avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort fara reprezentare? va rog sa-mi spuneti daca se poate ... Adriana Janette Adriana Janette Divort fara reprezentare? Va rog sa-mi spuneti daca se poate divorta fara angajarea unui avocat, daca sotul este in Germania? Nu avem copii comuni, nu am avut ... (vezi toată discuția)
Solicitare cerere de divort GeorgePopescu GeorgePopescu Buna ziua, Ma numesc George si am o mare rugaminte, vreau sa ma adresez unui avocat pentru divort, iar intrebarea mea este: daca mai este nevoie sa fiu ... (vezi toată discuția)
Divort de comun acord cu copil minor cu imputernicire avocat anipani anipani Sotul meu vrea sa divorteze iar pe periaoda plecarii lui din tara sa fie reprezentat pentru mai multa rapiditate de un avocat. Mentionez ca el lucreaza doua ... (vezi toată discuția)