Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... informatii divort la distanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

informatii divort la distanta

Se poate sa divortez la distanta? Sunt plecata din tara, iar sotul este in tara. Exista vreo metoda sa divortez daca nu sunt in tara?
Roberli, utilizator
Da, angajati avocat și va va reprezenta.
Daca angajati av si puteti face dovada ca locuiti/lucrati in strainatate nu este nevoie sa fiti prezenta personal.
Doar reclamantul are obligația să fie prezent personal la termenul de judecata. Daca si sotul dvs dorește divortul atuncu poate sa formuleze dansul cererea de divort, urmând sa fiti si dvs reprezentată de avocat pentru ca procesul sa se finalizeze mai rapid.
Exista posibilitatea sa fiti amândoi reprezentat de acelasi avocat daca nu aveti interese contrarii.
Contactati un avocat ca sa discutati pe larg subiectul, pentru a acționa în cunoștință de cauză.
Nu doar reclamantul, ci si paratul are obligatia de a fi prezent la termen, potrivit art 921 Cod Procedura Civila, insa sanctiunea nu este respingerea cererii ca nesustinuta, ci de regula se dispune amanarea cauzei pentru prezentarea paratului!
Desigur, cum corect a aratat distinsul coleg, daca faceti dovada ca aveti resedinta sau ca lucrati in strainatate, este suficient sa se prezinte avocatul dvs!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Puteți divorța dacă aveți reședința în străinătate chiar dacă nu vă prezentați personal, ci doar prin avocat.