Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Cum se poate proceda legal in situatia in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Cum se poate proceda legal in situatia in care in ...

Buna ziua,
Cum se poate proceda legal in situatia in care in apartamentul vecin locuieste o doamna in varsta de 85 ani cu parkinson si alte boli grave, lasata fara supraveghere permanenta, care, uneori uita aragazul deschis, fiind pericol de explozie in bloc, lasa televizorul sa functioneze noaptea cu sonorul la maxim, uneori cade din pat si nu se poate ridica singura, iar rudele apropiate nu vor sa ia masurile necesare pentru a-i asigura o viata fara pericole atat doamnei bolnave cat si locatarilor din bloc. Mentionez ca suntem asociatie de proprietari
Buna ziua,
Faceti plangere la Primarie-Directia pentru asistenta persoanelor cu handicap.
Daca familia este dezinteresata in acordarea asistentei necesare persoanei in cauza,puteti sesiza oficial serviciul specializat din primaria teritoriala sau autoritatea pentru protectia copilului care detine departament specializat pentru persoane in etate,cu diferite afectiuni care necesita asistenta si infrijire de specialitate
Autoritatile in domeniu detin competenta sa dispuna comisie sociala care poate dispune internarea persoanelor in unitati specializate