avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de mostenire bani-sora vitrega
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de mostenire bani-sora vitrega

Buna seara,

Am o intrebare. Ambii parinti au decedat, tata a decedat recent. Mentionez ca mai am o sora vitrega, neadoptata de catre tata, suntem surori doar dupa mama.
Am facut succesiunea dupa parinti. La notar s-a stabilit dreptul surorii vitrege, in calitate de mostenitor de 15% din casa si din bunurile comune.
Cu putin timp in urma, pregatind casa de vanzare am dat peste niste bani (nu o suma f mare) in casa parintilor.
Sora vitrega are drept asupra acestor bani, tinand cont ca s-au gasit dupa decesul tatalui sau nu are drept asupra lor? Repet, este sora vitrega, neadoptata de catre tata, suntem surori doar dupa mama. Daca are drept asupra lor, tot 15 % ar avea drept?
Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 15 Septembrie 2020
roxxanna, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 06:48, 16 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
e complicat cu banii, cand a murit mama ? Poate banii erau stransi de tata dupa decesul mamei sau poate erau comuni.
Sora nu il mosteneste pe tata, doar pe mama, daca erau comuni, da, i se cuvine si ei o cota, aceeasi cota.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Septembrie 2020
gi-jane2, moderator
Mulțumesc pentru răspuns!
Depinde ai cui sunt banii.
Dar odată acceptată succesiunea, se moștenește absolut tot. Chiar și bunurile găsite după deces.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tatăl meu a decedat în 2005 și nu am făcut succesiunea până în prezent. a decedat și sora mea, dar mama trăiește. cum se vor stabili cotele moștenirii? Laurentiuflap Laurentiuflap Buna ziua Tatal meu a decedat in 2005 si nu am facut succesiunea pana in prezent , mama mai traieste . Pariintii au avut o fata si un baiat . Fata ... (vezi toată discuția)
Cota mostenire surori LetitiaParlea LetitiaParlea Buna ziua, sint Letitia, 65 ani, parintii au decedat, ei au o fiica iar eu sint fiica doar a mamei mele cu alt sot anterior . Sintem surori doar dupa mama. As ... (vezi toată discuția)
Drept de mostenire-sora vitrega florenta_22 florenta_22 Buna ziua, Suntem 3 surori:cea mare nascuta inainte de razboi,iar tatal ei a murit,apoi mama s-a recasatorit, din a doua casatorie au rezultat 2 fete,deci ... (vezi toată discuția)