Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de mostenire bani-sora vitrega
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de mostenire bani-sora vitrega

Buna seara,

Am o intrebare. Ambii parinti au decedat, tata a decedat recent. Mentionez ca mai am o sora vitrega, neadoptata de catre tata, suntem surori doar dupa mama.
Am facut succesiunea dupa parinti. La notar s-a stabilit dreptul surorii vitrege, in calitate de mostenitor de 15% din casa si din bunurile comune.
Cu putin timp in urma, pregatind casa de vanzare am dat peste niste bani (nu o suma f mare) in casa parintilor.
Sora vitrega are drept asupra acestor bani, tinand cont ca s-au gasit dupa decesul tatalui sau nu are drept asupra lor? Repet, este sora vitrega, neadoptata de catre tata, suntem surori doar dupa mama. Daca are drept asupra lor, tot 15 % ar avea drept?
Multumesc!
roxxanna, utilizator
e complicat cu banii, cand a murit mama ? Poate banii erau stransi de tata dupa decesul mamei sau poate erau comuni.
Sora nu il mosteneste pe tata, doar pe mama, daca erau comuni, da, i se cuvine si ei o cota, aceeasi cota.
gi-jane2, moderator
Mulțumesc pentru răspuns!
Depinde ai cui sunt banii.
Dar odată acceptată succesiunea, se moștenește absolut tot. Chiar și bunurile găsite după deces.