Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii - Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii - Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: ...

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: In societatea nostra directorul economic numit in functie prin consiliu de administratie se afla in concediu medical de lunga durata, pentru acest motiv acesta a fost deacord cu inlocuirea din functia de director economic pe o functie inferioara in baza unei solicitari personale cu o alta persoana activa la acest moment; in ce condititi sau cum se procedeasa in aceasta situatie pentru a putea da curs proceduri de inlocuire?
Păi tot consiliul de administrație trebuie să fie parcursă procedura și semnarea unui nou CIM cu această persoană pe noua funcție (cea inferioară).
Se va incheia un act aditional la c.i.m. sau daca are contract de mandat , se va emite o decizie de inlocuire.
multumesc
avand in vedere codul munci care specifica ca pe perioada concediului medica se suspeda si nu se fac modificari de C.I.M, care este temeiul legal pentru a rezolava acest impediment, multrumesc
Inlocuirea se doreste a fi definitiva sau doar pe durata concediului medical?