Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Anul trecut mi s-a facut un dosar pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Anul trecut mi s-a facut un dosar pentru conducere ...

Bună ziua!
Anul trecut mi s-a facut un dosar pentru conducere sub influenta alcoolului. Toate bune si frumoase. Anul acesta, prin mai, mi s-a spus ca eate clasat si urmeaza sa imi vina decizia prin posta de la parchet.
Fix cu o săptămână inainte de sosirea plicului, a mai fost un mic incident, soldat cu rasturnarea unui autoturism, care nu era pe numele meu, nu am fost găsit la volan, nu au fost martori care sa ateste ca am fost la volan, dar cu toate astea mi s-a facut un nou dosar abuziv. Menționez ca nu am fost deloc la politie, nu am semnat nimic. Am fost doar cu dovada din 2019 si decizia de clasare la biroul rutier de unde apartin sa ridic permisul și mi s-a zis ca mai am un nou dosar.
In cat timp se poate clasa? Sau cum sa procedez sa urgentez acest lucru.
Vă mulțumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Avocatul meu a studiat dosarul si a zis ca nu are nimic impotriva mea.
Lucrul de care sunt curios este cat anume dureaza, cat mai stau fara sa conduc?

Av. Liviu Voinea a scris:

Avocat urgent.
Trebuie studiat ce probe sunt la dosar si pregatita o aparare.

Probabil vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 335 alin. 2 c.p.
Trebuie ca in acest dosar sa va exercitati apararea si sa demontati acuzatiile. Cat dureaza solutionarea dosarului penal veti avea dreptul de conducere suspendat.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Dar se poate sa fiu condamnat fără probe?

Av. Liviu Voinea a scris:

Stabiliti strategia cu avocatul dvs.
Este posibil si sa va fie anulat permisul in cazul unei condamnari.

andrei.cjr a scris:

Avocatul meu a studiat dosarul si a zis ca nu are nimic impotriva mea.
Lucrul de care sunt curios este cat anume dureaza, cat mai stau fara sa conduc?