avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna ziua! va rog frumos, daca se poate, să-mi ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna ziua! va rog frumos, daca se poate, să-mi raspundeti la ...

buna ziua! va rog frumos, daca se poate, să-mi raspundeti la 2 situatii
1. In cazul decesului unei persoane(32 de ani) care nu era asigurata(nu a lucrat niciodata) beneficiaza de vreun ajutor de inmormantare(casa de pensii, primarie)?
2. Persoana decedata are un copil. Copilul poate beneficia de pensie de urmas sau de vreun ajutor?
Multumesc!

Alte discuții în legătură

Ajutor inmormantare, sau pensie de urmas? elena cailean elena cailean am o sora care a ramas vaduva, in urma cu 2 luni.ea a fost casatorita cu sotul ei 25 de ani, nu au avut copii impreuna, doar ea are un copil dinainte de ... (vezi toată discuția)
Ajutor deces danaro danaro Buna ziua, mama mea, pensionara, a decedat. Ca si pensionara are dreptul la un ajutor de deces, dar eu, ca si fiica a ei, salariata fiind, pot beneficia si eu? (vezi toată discuția)
Ajutor de inmormantare hadasssa hadasssa Buna ziua. Tatal meu a fost pensionar de stat iar in luna februarie a decedat. Mama in prezent beneficiaza de pensie de urmas. In caz ca mama decedeaza, poate ... (vezi toată discuția)