Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile de concediu neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile de concediu neplatite

Saluate,

Am 8 zile de condiu pe care firma unde am lucrat nu vrea sa mi-le plateasca. Ce pot sa fac? Cum pot actiona pe cale legala? Ce pot face in aceasta situatie? Nu vreau sa renunt la acesti bani.

Astept raspunsuri.

Multumesc
Buna ziua,

a-ti incetat raporturile de munca cu angajatorul?
Doar in acest caz, se plateste concediul de odihna neefectuat.

Daca da, si dansii refuza plata, puteti incepe prin a face o sesizare la ITM
Buna ziua,

Da sa incetat CIM . Dar angajatorul refuza sa imi plateasca zile de concediu.
In primul rand trebuie facuta o cerere pentru pentru compensarea co. In cazul in care nu este solutionata favorabil actionati in instanta
Cum sa fac aceasta cere? Exista un model anume?

Multumesc,
nu este un model. Se face ca orice cerere pentru concediu de odihna specificati doar ca acesta sa fie acordat prin compensare.