avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile de concediu neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile de concediu neplatite

Saluate,

Am 8 zile de condiu pe care firma unde am lucrat nu vrea sa mi-le plateasca. Ce pot sa fac? Cum pot actiona pe cale legala? Ce pot face in aceasta situatie? Nu vreau sa renunt la acesti bani.

Astept raspunsuri.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:16, 21 Decembrie 2009
Buna ziua,

a-ti incetat raporturile de munca cu angajatorul?
Doar in acest caz, se plateste concediul de odihna neefectuat.

Daca da, si dansii refuza plata, puteti incepe prin a face o sesizare la ITM
Buna ziua,

Da sa incetat CIM . Dar angajatorul refuza sa imi plateasca zile de concediu.
In primul rand trebuie facuta o cerere pentru pentru compensarea co. In cazul in care nu este solutionata favorabil actionati in instanta
Cum sa fac aceasta cere? Exista un model anume?

Multumesc,
nu este un model. Se face ca orice cerere pentru concediu de odihna specificati doar ca acesta sa fie acordat prin compensare.

Alte discuții în legătură

Preaviz si c.o. Viovas Viovas Buna ziua. Am o cerere de concediu de 10 zile de concediu aprobata, pentru perioada 06.10 - 24.10. dar azi, daca imi depun demisia cu preaviz si angajatorul ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna in preaviz popanaid popanaid Buna ziua, am 2 intrebari referitoare la concediul de odihna: 1. se poate efectua concediu de odihna in timpul preavizului, la cererea angajatului, fara a se ... (vezi toată discuția)
Preaviz adinutza.2008 adinutza.2008 Daca inceteaza raporturile de munca in temeiul art.55, lit.b codul muncii, pot ca in perioada de preaviz(15 zile) sa imi iau concediu de odihna sau un concediu ... (vezi toată discuția)