Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

Daca inceteaza raporturile de munca in temeiul art.55, lit.b codul muncii, pot ca in perioada de preaviz(15 zile) sa imi iau concediu de odihna sau un concediu medical?
Ciudat. Daca e cu acordul partilor nu mai e preaviz. Dar daca ati stabilit cu angajatorul ca mai ramaneti 15 zile, va puteti lua zilele de concediu de odihna neefectuate. Concediul medical suspenda perioada de preaviz( in cazul demisiei), in perioada ramasa pana la incetare daca e cu acordul partilor, nu o suspenda. Deci va puteti lua si concediu medical
adinutza.2008 a scris:

Daca inceteaza raporturile de munca in temeiul art.55, lit.b codul muncii, pot ca in perioada de preaviz(15 zile) sa imi iau concediu de odihna sau un concediu medical?

Daca pana la data convenita de dvs cu angajatorul pentru incetarea c.i.m. mai exista timp , atunci va puteti lua CO sau CM.
Incetarea c.i.m. in baza art.55 lit.b C.Mun. se face fara acordarea de preaviz.
Art 55 lit b) inseamna acordul partilor si nu se face preaviz. Daca dumneavoastra doriti sa efectuati acel preaviz este ok....in cazul in care angajatorul solicita efectuarea acestui preaviz aveti dreptul sa refuzati. Dar inainte de acest lucru sa aveti acordul angajatorului pe cererea de incetare a CIM.
Ptr aprobarea CO ar trebui sa corespunda programarea(daca aveti programare in perioada asta), si acordul angajatorului.
Daca angajatorul nu va acorda concediul de odihna pentru perioada lucrata, atunci la incetarea contractului de munca trebuie sa compenseze in bani concediul de odihna neefectuat.