Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... _sa20919_2047 hotarire pe baza de tabel
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

_sa20919_2047 hotarire pe baza de tabel

Pentru instalarea/ inlocuirea repartitoarelor cu aparate cu citire prin radio s-a cerut acordul proprietarilor pe baza de tabel.
.
Legea prevede ca hotaririle se iau in adunarea generala - art. 49 4), sau in baza declaratiilor scrise si semnate de proprietari - art. 50. In art. 49 4) este mentionata, insa, si posibilitatea tabelului nominal - in cazul in care sunt vizati numai proprietarii unei scari. Este cazul asociatiei noastre - bloc cu o singura scara.
.
S-a opinat, insa, ca, in acest mod, ar fi incalcat art. 50 b), care prevede - ca singurã alternativã la adunarea generalã - colectarea de declaratii scrise de la fiecare proprietar.
Dar este art. 50 prioritar in raport cu art.49 ? de ce nu pot face uz de cazul favorabil - ca este vorba de o singura scara ?
.
__lege 196/2018
Art. 49. -
4) Hotararile adunarilor generale se iau in cadrul adunarii generale convocata sau reconvocata, dupa caz. In statutul propriu al asociatiei de proprietari pot fi prevazute si alte conditii de luare a hotararilor, dar nu cu mai putin de jumatate plus unu din voturile celor prezenti la adunarea generala convocata sau reconvocata. Pentru situatiile care vizeaza numai proprietarii unui tronson sau ai unei scari, hotararile sunt luate prin acordul scris al majoritatii proprietarilor scarii sau tronsonului respectiv, membri ai asociatiei de proprietari, pe baza de tabel nominal.
Art. 50. -
Acordul de vointa al asociatiei de proprietari se realizeaza:
a) in adunarea generala a asociatiei de proprietari sau
b) in baza declaratiilor scrise si semnate ale fiecarui proprietar.
Nici unul dintre articole nu se aplică. Hotaririle AG se iau doar legat de proprietatea comună, ori repartitoarele sunt proprietate individuala. Cine vrea, își pune. Art. 49 trebuie folosit doar în cazul în care această acțiune are drept scop utilizarea apometrelor cu transmisie radio in scopul trecerii la contracte individuale de furnizare apa. Este una dintre condițiile obligatorii, ca toți proprietarii să-și dea acordul.

latka a scris:

Hotaririle AG se iau doar legat de proprietatea comună, ori repartitoarele sunt proprietate individuala.

_du20920_0955 Da, sunt proprietate individuala - individuala este obligatia, si ...amenda:
[ link extern ] /
"In ceea ce priveste aplicarea amenzilor, art. 45, alin. (3) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
“(3) Constituie contraventii, altele decat cele prevazute in Legea nr. 121/2014, cu modificarile si completarile ulterioare,
si se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei
nerespectarea termenului limita privind montarea de catre proprietari/locatari a repartitoarelor de costuri”"
dar numai amenda, pentru ca legea prevede instalarea de sisteme:
"“(5) In imobilele de tip condominiu racordate la sistemul de alimentare centralizata cu energie termica
este obligatorie montarea sistemelor de masurare pana la 31 decembrie 2020
pentru individualizarea consumurilor de energie pentru incalzire/racire si apa calda
la nivelul fiecarui apartament sau spatiu cu alta destinatie decat cea de locuit."
si nu vad cum veti instala un sistem, pentru intreaga scara a blocului ...care sa fie proprietate individuala.
Asadar, sistemul de masurare pentru individualizarea consumurilor de energie pentru incalzire
trebuie sa faca obiectul unui acord de vointa al asociatiei de proprietari
(care va exprima acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei).
Si reiterez intrebarea:
este aplicabila luarea hotarrii - privind trecerea la repartitoare cu citire prin radio -
"prin acordul scris al majoritatii proprietarilor scarii sau tronsonului respectiv, membri ai asociatiei de proprietari,
pe baza de tabel nominal." ?
Am crezut în primul mesaj ca vorbiți de apometre, care sunt tot repartitoare, dar nu pentru energia termica.

Daca sunt deja repartitoare, pe care oamenii le-au plătit deja, ce lege îi obligă să-și pună altele, cu transmisie radio?

latka a scris:

Daca sunt deja repartitoare, pe care oamenii le-au plătit deja, ce lege îi obligă să-și pună altele, cu transmisie radio?

Ii determina - nu legea, ci
(i) starea tehnica a repartitoarelor actuale care, prin epuizarea bateriilor, nu isi mai indeplinesc corect functiunea, si
(ii) progresul tehnic, care ofera acum un sistem mai comod si mai putin expus erorilor.
In discutie nu este necesitatea hotaririi , ci - daca decizia privind instalarea unui nou sistem trebuie luata prin prin declaratii scrise si semnate de fiecare proprietar membru al asociatiei, sau se poate lua pe baza unui tabel semnat de proprietarii membri.
Mike41, utilizator