Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie de stat neridicata de 12 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie de stat neridicata de 12 ani

Buna ziua.As vrea sa pun o intrebare in numele matusii mele.Are o fata in varsta de 12 ani si nu a luat niciodata alocatia de stat(ea a crezut ca o poate lasa pana la 18 ani si sa o ridice atunci,dar nu a facut nici un act in acest sens).Acum,fiind din nou insarcinata si interesandu-se mai mult a aflat ca alocatia pentru fata de 12 ani nu o mai poate recupera.In toti acesti ani a locuit in Romania si a platit taxe si impozite la stat.Poate face ceva pentru a recupera banii fetei sale?Va rugam sa ne dati cat mai multe sfaturi.Multumesc.
Se pot recupera banii pe ultimii trei ani.
Acest termen retroactiv se calculeaza din momentul in care se depune cererea. Daca asteapta pana la 18 ani va primi banii pe ultimii trei ani din acel moment ( adica banii ce i se cuvin de la 15 la 18 ani).

Sa deschida un cont in banca ( dintr-o lista pusa la dispozitie de Biroul de alocatii de stat) si sa faca o cerere la Camera muncii, la biroul mentionat. I se vor vira banii in contul indicat.

Sfatul meu este sa se grabeasca, succes!
Multumesc pentru raspuns.A mers ieri la primarie si aici i-au spus ca va primi retroactiv doar pe ultimii 2 ani.In final,a depus cererea.Acum ,va astepta.Multumim inca o data.