Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Date cu caracter personal monitorizare video asociatie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Date cu caracter personal monitorizare video asociatie de propietari

As vrea sa stiu cum pot sa aflu de la asociatia de propietari acte care sa releva faptul ca ma poate monitoriza pe camerele de luat vederi si cine are dreptul de a vizualiza acele imaginii cu mine deorece am avut o divergenta cu un vecin care este gospodarul blocului si mi a zis ca m a vazut de multe ori cand stateam in scara blocului pana 4 dimineata cu prietenul meu si m a catalogat drept citez "curva",altadata am ramas blocata in lift si i a spus pe baza camerelor,unui vecin cine sunt si la ce aprtament stau fara acordul meu.
Plus ca monitorul se afla in asociatie unde se plateste intretinerea si cine vine si iese de acolo vede in direct cine intra si iese din bloc si vreau sa stiu daca este legal.
Andra Alexa, utilizator
Legislația protecției datelor le recunoaște persoanelor ale caror informații sunt prelucrate mai multe drepturi specifice. În cazul supravegherii video din blocuri,
:Locatarii au dreptul să fie informați cu privire la datele prelucrate, au dreptul de acces la imaginile care îi privesc, au dreptul să facă plangeri la autoritati daca prelucrarile sunt în afara limitelor legale
Totodată, asociația de proprietari are și ea anumite responsabilittai în relaaia cu locatarii.
Locatarii din imobilul care detine sistem de supraveghere video au un drept de opoziție fata de prelucrari, recunoscut de GDPR.
Potrivit Deciziei ANSPDCP nr.52/2012,
“colectarea, înregistrarea, stocarea, utilizarea, transmiterea, dezvăluirea sau orice alte operațiuni de prelucrare a imaginilor prin mijloace de supraveghere video, care permit identificarea directă sau indirectă a persoanelor fizice, reprezintă operațiuni de prelucrare a datelor cu caracter personal ce intră sub incidența prevederilor Legii nr. 677/2001“.

Astfel, simpla captare a imaginilor, chiar fara stocarea lor, reprezinta prelucrare a datelor cu caracter personal trebuie notificata în prealabil autoritatii de supraveghere.
In cazul sistemelor de supraveghere exista operatorul de date respectiv asociația de proprietari.,care detine un contract incheiat cu o firmă de supraveghere video
Legal accesul si utilizarea datelor/informatiilor preluate/stocate de sistemul de supraveghere este permisa unui numar restrans de persoane care avand in vedere caracterul special al informatiior ,au obligatia sa dea o declaratie de confidentialitate
Legea nr 677/2001 lamureste in privinta drepturilor pe care cei filmati sau/si inregistrati continua sa le aiba si dupa exprimarea neechivoca a vointei de a fi monitorizati.
1-
articolul 13=Dreptul de acces la date La exercitarea sa, operatorul este obligat sa furnizeze toate informatiile solicitate.

Fiind vorba despre un drept garantat, nu este necesar sa existe o justificare pentru solicitarea vizualizarii imaginilor preluate/stocate de sistemul de supraveghere
2-
articolul 14=Dreptul de intervenţie asupra datelor , In mod gratuit,persoanele care au dat acord indvidual pentru a putea fi inregistrate de sisteme de supraveghere,pot solicita rectificarea, blocarea sau stergerea imaginilor colectate, daca apreciaza a nu fi in concordanta cu legea sau inexacte.

Dreptul de a se adresa justitiei si Autoritatii de supraveghere.
Cererea de chemare in judecata este scutita de taxa de timbru.
Daca in ciuda demersurilor efectuate, o entitate=asociatia de proprietari,etc se ambitioneaza sa te filmeze fara acordul tau, partea interesata poate solicita instantei de judecata dispunerea unei hotarari judecatoresti pentru restabilirea dreptului la viata privata,inclusiv daune compensatorii,
Referitor la accesul la imaginile preluate stocate de sistemul de supraveghere instalat in interiorul imobilului de locuit in comun este de preferat ca de la momentul darii acordului pentru instalare ,sa se precizeze concret persoana care are acces la inregistrari/datele stocate de sistemul de supraveghere
Puteti depune o reclamatie la autoritatea nationala in materie, responsabilul/responsabilii de asemenea fapte vor fi amendati :
[ link extern ]
latka, moderator
Poate cineva va rog sa imi dea un model de cerere de reclamatie catre conducerea asociatiei de propietari prin care sa mi se arate legalitatea montarii camerelor de luat vederi si faptul ca m-a monitorizat prin ele fara acordul meu,divulgand date despre mine unui terte persoane fara acordul meu?si ca nu sunt de acord ca sa fiu monitorizata sub nici o forma si sa se folosesca de orce date despre mine fara acordul meu.Va multumesc!
Andra Alexa, utilizator
Pot face reclamatie la ANSPDCP direct daca asociatia nu mi a pus la dispozitie nici un act in cea ce priveste acele camere de luat vederi ?Asociatia refuza sa imi dea un raspuns verbal pentru ca am intrebat a zis ca sa ma duc sa reclam unde vreau eu ca ei nu imi pune la dispozitie nimic nici o informare.
Bineinteles. Atunci cind nu se poate comunica cu astfel de oameni, nu e o problema sa folositi in mod direct formularul respectiv.