Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Spatiul verde, proprietate a blocului, nu este WC ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Spatiul verde, proprietate a blocului, nu este WC pentru caini

Buna ziua
Spatiul verde din jurul blocului este proprietate, in cota parte / apartament. Este frumos intretinut, dar si costisitor, si nu trebuie sa fie folosit ca si WC pentru caini, si loc de joaca pentru copii. Pomii ornamentali, plantati doar anul trecut, fragili inca, sunt folositi pentru cataratul copiilor, Parintii si bunicii privesc cu placere cum reuseste micutul sa se catere pe acel copacel.
- Ce sa-i fac, sa-l bat? Este copil!! - rasuna raspunsul indolent al parintilor si bunicilor.
Vecini cu caini:
- si? unde scrie ca nu am voie?
Hotarare a adunarii generale, cu supunerea la vot, nu exista si nici nu va fi deoarece, se stie, asociatia de proprietari nu poate aplica amenzi. Acestea sunt aplicate de organele abilitate: politie ,primarie. Unii contesta camerele de luat vederi, singura proba impotriva celor care au lipsa de bun simt. Am vrea sa instiintam locatarii, prin anunturi la avizier. De asemenea, sa depunem petitie la politia comunitara prin care sa cerem aplicarea de sanctiuni, in temeiul legii. Rugam un specialist sa ne ajute cu cadrul legal care sa vina in sprijinul celor descrise.
Cu respect si multumiri.
Aveti act de proprietate pentru terenul din jurul blocului ? In mod normal acesta e domeniu public si se afla in proprietatea autoritatii publice locale.
latka, moderator
Daca terenul din jurul imobilului de locuit in comun ar di fost in proprietate /apartament,atunci fiecare proprietar ar fi avut dreptul legal sa il utilizeze dupa propriul interes
Daca insa faceti referire la aspectul ca fiecare apartamnet detine cota parte din partea comuna,atunci situatia este diferita deoarece partea comuna nu este individualizata
Partea comuna este reprezentata de cale de acces,scari,subsol tehnic,ghene,uscatorii,teras,acoperis,etc,care pot fi utilizate de catre toti proprietarii din condominiu
Da. Este act de proprietate. Imobilul a fost finalizat in 2018, iar la primarie a fost cedat doar cota de drum, dupa cum rezulta din actele constructorului. Fiecare proprietar are doua extrase CF: unul pentru apartament, cu cotele aferente pentru partile comune ( casa scarii, boxe la mansarda, lift ), si unul pentru terenul aferent, in suprafata de 1196 mp, cu cota aferenta fiecarui apartament. In partea din spate sunt amenajate parcari, pentru locatarii din bloc, iar in fata este amenajat un frumos spatiu verde.

latka a scris:

Aveti act de proprietate pentru terenul din jurul blocului ? In mod normal acesta e domeniu public si se afla in proprietatea autoritatii publice locale.

Incercati macar sa initiati dezbaterea unui regulament al condominiului, pe care-l vor semna (si prin asta vor lua la cunostinta) toti proprietarii.. Cel putin, cei care vor savirsi in continuare aceleasi "fapte" sa nu poata obiecta impotriva reprosurilor. Civilitatea se mai si modeleaza. Un exemplu de regulament aici:
[ link extern ]
Multumesc pentru sfat.
Din pacate, doar sanctiunile poat disciplina persoanele cu lipsa de bun simt, de aceea am vrea sa depunem o petitie la politia comunitara.

latka a scris:

Incercati macar sa initiati dezbaterea unui regulament al condominiului, pe care-l vor semna (si prin asta vor lua la cunostinta) toti proprietarii.. Cel putin, cei care vor savirsi in continuare aceleasi "fapte" sa nu poata obiecta impotriva reprosurilor. Civilitatea se mai si modeleaza. Un exemplu de regulament aici:
[ link extern ]