Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot sa devin reprezentantul legal al fratelui meu? ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot sa devin reprezentantul legal al fratelui meu? In prezent ...

Cum pot sa devin reprezentantul legal al fratelui meu? In prezent este mama dar as vrea sa l reprezint eu. Are handicap grad 1 fara discernamant. Vreau sa fac cererea de chemare in judecata si nu stiu cum. As vrea un formular/exemplar. O voi face prin e mail
Va rog sa ma ajutati!
In situatia descrisa a lipsei de discernamant a fratelui dvs inteleg ca din punct de vedere juridic este pus sub interdictie printr o hotarare judecatoreasca si mama dvs exercita aceasta tutela.

In acest conditii devin aplicabile dispozitiile art 120- 121 C civ

Art 120 (1) Cel numit tutore este dator să continue îndeplinirea sarcinilor tutelei.
(2) Poate refuza continuarea tutelei:

a) cel care are vârsta de 60 de ani împliniți;

b) femeia însărcinată sau mama unui copil mai mic de 8 ani;

c) cel care crește și educă 2 sau mai mulți copii;

d) cel care, din cauza bolii, a infirmității, a felului activităților desfășurate, a depărtării domiciliului de locul unde se află bunurile minorului sau din alte motive întemeiate, nu ar mai putea să îndeplinească această sarcină.

Art 121 Dacă vreuna dintre împrejurările prevăzute la art. 120 alin. (2) survine în timpul tutelei, tutorele poate cere să fie înlocuit. Cererea de înlocuire se adresează instanței de tutelă, care va hotărî de urgență. Până la soluționarea cererii sale de înlocuire, el este obligat să continue exercitarea atribuțiilor.

Multumesc
gi-jane2, moderator