Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Amenzi aplicate de Asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Amenzi aplicate de Asociatie

Buna ziua . Am si eu nevoie de o lamurire pentru o problema cu care ne confruntam mai multi locatari.
-Asociatia de proprietari a introdus in noul regulament niste taxe( amenzi) de 500 de lei de fiecare cand esti vazut cu cainele pe spatiul verde din complexul rezidential.
In contractul de co-proprietate este specificata undeva si aceasta regula : interzis accesul cu animale de companie cu specificul satisfacerii nevoilor fiziologice pe spatiul verde . ( idee este ca nici spatiu amenajat de catei nu avem) .
Intrebarile mele sunt :
1. In ce masura Asociatia de proprietari imi poate adauga taxe ( amenzi) ? Legal vorbind, amenda imi pot da doar organele competente / statul etc . Nu un om de rand .
2. In baza a ce se vor da amenzi ? El a rugat vecinii sa faca poze cand vad pe cineva cu cainele . Legal , este interzis sa faci poza cuiva pe spatiul privat fara acordul lui.
3. Vrea sa monteze camere pentru a da aceste amenzi. Citeam undeva ca sunt legale atata timp cat duc la securitatea locatarilor , nu la o modalitate de a spiona viata privata pe spatiul privat fara acordul celui in fapt.
MariaaaSs, utilizator
Asociatia de proprietari nu are dreptul legal de a constata contraventii si a da amenzi.

Ideea este ca ei eu trecut in regulament cuvantul”taxe” nu amenzi, evident nefiind legal sa dea amenzi. Deci in contextul de fata , cu aceste “taxe de intretinere “ mai exact, le pot pune in aplicare legal ?
latka a scris:

Asociatia de proprietari nu are dreptul legal de a constata contraventii si a da amenzi.

Nu au dreptul sa perceapa taxe, amenzi, si orice alt cuvint asemenea, de ce nu intelegeti ? Orice cheltuiala care vi se trece in listele de intretinere trebuie sa fie justificata si sa aiba temei legal in legea 196/2018.
[ link extern ]
Asociatia poate doar penaliza intirzierile la plata intretinerii.
Vedeti si regulamentul cadru pentru aplicarea legii 196/2018:
Articolul 4
Regulamentul condominiului nu poate impune nicio restricție exercitării drepturilor proprietarilor în afara celor care sunt justificate prin destinația imobilului, așa cum este prevăzută în proiectul tehnic și cartea tehnică a construcției.
Articolul 22
În baza prezentului regulament nu sunt stabilite sau aplicate sancțiuni de către organele asociației de proprietari, iar încălcarea prevederilor prezentului regulament nu constituie contravenție^8.
[ link extern ]

In ceea ce priveste urmarirea prin sistemul de supraveghere video, este interzis asa ceva si va puteti adresa ANSPDCP cu o reclamatie :
[ link extern ] /
latka, utilizator
Asociatia de proprietari nu detine competenta sa aplice amenzi sau amenzi
Ne am hotarat toti locatarii care avem catei sa ne unim si sa i atacam in instanta . Aveti vreo sugestie de un avocat care ne ar putea ajuta sau poate are deja experienta cu asa ceva ?

Multumesc
Manuela Rășină, administrator