Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.Tatal meu a decedat si s-a dezbătut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.Tatal meu a decedat si s-a dezbătut succesiunea.Eu ...

Buna ziua.Tatal meu a decedat si s-a dezbătut succesiunea.Eu împreună cu soră si mama am dobândit cotele aferente fiecăreia.Tin sa mentionez caci părinții au dobândit împreună in timpul vietii o casa si teren.Partajul nu l-am făcut.Mama ar dori sa imi lase tot ce are dumneaei si eu sa am grija de si de înmormântare cand va veni momentul.As dori sa stiu ce ar trebui să facem: v/c cu drept de întreținere și uzufruct viager sau doar uzufruct viager? Ce acte sunt necesare in ambele cazuri ? Eu ar trebui sa platesc valoarea a ceea ce detine dumneaei? Ce ma sfătuiți să fac? Va multumesc anticipat.
Mama ce vrea? O sumă de bani? Întreținere?
De înmormântare evident ca veti avea grija. Pana acum nu am vazut om neingropat.
raluk0207, utilizator