Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cuplu căsătorit, fără copii, dar cu nepoți din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cuplu căsătorit, fără copii, dar cu nepoți din ambele părți. Cum putem să ne asiguram uzufructul pe durata vieții în cazul decesului unuia dintre noi?

Impreuna cu sotul avem un apt. Si o casa. Nu avem copii, doar nepoti de sora/frate de ambele parti.. Cum putem sa ne asiguram uzufructul pe durata vietii in cazul decesului unuia dintre noi pt. Ambele imobile?
Manuela Rășină, administrator
De ce doar uzufructul?

Vă puteți lăsa unul altuia testamente reciproce pentru întreaga avere.
Testamentul primului decedat este valabil și soțul supraviețuitor moștenește tot (nepoții de frate/sora nu sunt moștenitori rezervatari).
La acel moment, testamentul soțului supravietuitor devine caduc. (pentru motiv de predeces al beneficiarului testamentului său).
Soțul rămas în viața lasă apoi un alt testament în favoarea cui voiește. (si poate să o facă inclusiv în favoarea unui nepot care nu este nepot al lui, ci al celui dintâi decedat).
Sau poate să încheie atunci un contract de întreținere...
Sau ... variantele sunt multe. Și ar trebui discutate spre a înțelege care dintre ele se apropie mai mult de ceea ce vă doriți, mai exact.

Vreți să înstrăinați nepoților din timpul vieții și să vă păstrați doar dreptul de uzufruct?
Hmm. Eu nu prea sunt adepta lucrurilor bătute în cuie. Timpul schimbă mult în om și multe între oameni.
romascanu, moderator
Aveti atâta dreptate doamna Romascanu!