Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Atat L 215/2010 cat si L 127/2019 fac referire privind ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Atat L 215/2010 cat si L 127/2019 fac referire privind luarea ...

Atat L 215/2010 cat si L 127/2019 fac referire privind luarea in calcul a perioadelor lucrate in grupele 1 si 2 de munca si celor in conditii deosebite/speciale dupa caz, anterior si post 31.03.2001.
Calculul si bonificarea perioadelor se raporteaza la sintagma ''ani intregi''.
Dat fiind ca o persoana poate avea 3 perioade diferite lucrate in grupa 2 de munca inainte de anul 2001, spre exemplu : 12 ani si 9 luni o perioada, 11 luni a doua perioada si 2 ani si 3 luni o a treia perioada, cum se cumuleaza perioadele tinand cont de aceasta sintagma ''ani intregi''? Se utilizeaza in calcul doar anii intregi si atunci calculul devine 12+2=14 ani, sau se insumeaza efetiv timpul lucrat si atunci 12 ani+9luni + 11luni + 2 ani +3luni =14 + 23 luni = 15 ani + 11 luni ?
Care dintre cele doua variante reprezinta calculul corect ce trebuie introdus ca valare in tabelele de reducere a varstei de pensionare ?
A doua.
Se aduna si lunie si se transforma in ani intregi.
Va multumesc !