avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas

Buna ziua,
Tatal nostru a decedat de curand, Dumnezeu sa-l odihneasca.
Am dori sa stim daca mama, poate cumula un procent din pensia tatalui cu pensia ei sau ce spune legea vis-a-vis de cumulul pensiei normale ( de varsta ) cu pensia de urmas ?
Si daca aveti textul legii mi-ar fi de ajutor
Au fost casatoriti aproape 30 de ani
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Septembrie 2020
tebaatusasula, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:41, 26 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In prezent, nu exista niciun text de lege care sa prevada cumulul celor doua pensii ...

Potrivit Legii ne.127/2019 , in vigoare de la 01.09.2021 :
Art. 113
(1) Soțul supraviețuitor, pensionar pentru limită de vârstă, poate beneficia, pe lângă pensia proprie, de un ajutor lunar, dacă la data solicitării acestuia îndeplinește următoarele condiții:
a) a realizat stagiul complet de cotizare, prevăzut în anexa nr. 5;
b) a împlinit vârsta standard de pensionare, prevăzută în anexa nr. 5;
c) nu s-a recăsătorit;
d) durata căsătoriei a fost de cel puțin 10 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor social mariangela55 mariangela55 Buna ziua! Sotul a decedat in luna aprilie 2019 avand pensia la limita de varsta de 1500 lei. Eu sotia am pensia de 1200 lei la limita de varsta. Va rog sa-mi ... (vezi toată discuția)
Ajutorul lunar pentru sotul supravietuitor SOR72 SOR72 Buna ziua! Prin amabilitatea dumneavoastra as dori sa aflu, daca ajutorul lunar pentru sotul supravietuitor PREVAZUT. LA ART. 83 din Legea Pensiilor se va ... (vezi toată discuția)
Se poate obține un procent de 25% din pensia soțului decedat ... CristinaBej CristinaBej Se poate obține un procent de 25% din pensia soțului decedat pe lângă pensia mea? (vezi toată discuția)