Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas

Buna ziua,
Tatal nostru a decedat de curand, Dumnezeu sa-l odihneasca.
Am dori sa stim daca mama, poate cumula un procent din pensia tatalui cu pensia ei sau ce spune legea vis-a-vis de cumulul pensiei normale ( de varsta ) cu pensia de urmas ?
Si daca aveti textul legii mi-ar fi de ajutor
Au fost casatoriti aproape 30 de ani
tebaatusasula, utilizator
In prezent, nu exista niciun text de lege care sa prevada cumulul celor doua pensii ...

Potrivit Legii ne.127/2019 , in vigoare de la 01.09.2021 :
Art. 113
(1) Soțul supraviețuitor, pensionar pentru limită de vârstă, poate beneficia, pe lângă pensia proprie, de un ajutor lunar, dacă la data solicitării acestuia îndeplinește următoarele condiții:
a) a realizat stagiul complet de cotizare, prevăzut în anexa nr. 5;
b) a împlinit vârsta standard de pensionare, prevăzută în anexa nr. 5;
c) nu s-a recăsătorit;
d) durata căsătoriei a fost de cel puțin 10 ani.