avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Tatal meu legitim a murit in martie anul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Tatal meu legitim a murit in martie anul trecut. Suntem ...

Buna ziua! Tatal meu legitim a murit in martie anul trecut. Suntem 3 frati din 2 casatorii ulterioare. Sotia de la momentul decesului ne a deschis tuturor un proces civil din care inteleg ca vrea sa ne decada din drepturi. Eu am aflat de moartea tatalui la mai mult de 2 luni de la deces..si nu am stiut ca el are un imobil in Craiova de la care avem parte. Ce pot face in aceasta situatie?
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 10:09, 28 Septembrie 2020
Sa mergeți cu cererea de chemare în judecată la un avocat pentru a vedea ce argumente puteti sa invocati în favoarea dvs.Probabil nu ati acceptat moștenirea în termenul de opțiune succesorala ,av va poate gasi solutii dar situația depinde de mai multe aspecte ce tb discutate.
Deci nu e suficienta o intampinare la cele scrise de dansa...

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Sa mergeți cu cererea de chemare în judecată la un avocat pentru a vedea ce argumente puteti sa invocati în favoarea dvs.Probabil nu ati acceptat moștenirea în termenul de opțiune succesorala ,av va poate gasi solutii dar situația depinde de mai multe aspecte ce tb discutate.

Întâmpinare scrisă de cine?Daca nici atunci cand riscati sa pierdeți sume importante de bani nu înțelegeți sa va angajați av atunci cand sa o faceti?Trebuie sa va învețe cineva cum sa rasturnati cele sustinute de mama vitregă și ce probe sa administrativ pt a face dovada ca nu sunteti străină de moștenire.Va faceti socotelile și acționati în consecință "investiti"cateva mii de lei cu sansa de a va câștiga drepturile succesorale.Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune baloghjoe baloghjoe Buna Ziua Am si eu o intrebare legata de succesiune. Bunicul meu a decedat mai de mult (sincer nu mai stiu cand deoarece nu l-am cunoscut dar de vreo 5-6 ani ... (vezi toată discuția)
Pot lua parte la succesiune dupa mama vitrega ? sa fie o gluma a notarului ? benga112 benga112 Succesiune ? Tata a fost casatorit cu mama mea. Mama mea a murit in 1965 Subsemnatul fiu al acestora. In anul1969 tata sa recasatorit legitim cu o alta ... (vezi toată discuția)
Informatii notar iesire din indiviziune iongiurca iongiurca - buna ziua, va rog un sfat cum sa procedez, pe TDP dupa bunica din partea tatalui sunt 3 persoane : eu si 2 matusi, cele 2 matusi sunt decedate si fara ... (vezi toată discuția)