Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Potrivit art. II din Legea nr. 203/2020, \"Prin ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Potrivit art. II din Legea nr. 203/2020, "Prin derogare de la ...

Potrivit art. II din Legea nr. 203/2020, "Prin derogare de la dispoziţiile art. 27 alin. (3) din Legea nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, cu modificările ulterioare, pe durata stării de alertă se pot desfăşura şi concursurile pentru ocuparea posturilor vacante sau temporar vacante pentru posturile nedidactice, didactice auxiliare, pentru posturile din instituţiile care fac parte din sistemul naţional de apărare, ordine publică şi securitate naţională, din autorităţile administraţiei publice locale şi judeţene şi instituţiile din subordinea sau coordonarea acestora, Parlamentul României, Agenţia Naţională pentru Resurse Minerale, Inspecţia Judiciară, din structurile cu sau fără personalitate juridică care derulează programe cu finanţare din fonduri nerambursabile, europene şi naţionale, precum şi pentru posturile vacante de asistenţi medicali comunitari, asistenţi medicali şi medici din unităţile de învăţământ.“
Considerați că și spitașele pot initia proceduri privind scoaterea la concurs a posturilor vacante pe perioadă nedeterminată?
Se poate organiza concurs numai pentru posturile vacante de asistenţi medicali comunitari, asistenţi medicali şi medici din unităţile de învăţământ...
Eu nu inteleg deloc asa........
Citez din textul postat de dvs. ... "din autorităţile administraţiei publice locale şi judeţene şi instituţiile din subordinea sau coordonarea acestora, ...., precum şi pentru posturile vacante de asistenţi medicali comunitari, asistenţi medicali şi medici din unităţile de învăţământ.“

Nu vad unde se mentioneaza expres de spitale, ci doar daca se incadreaza la instituţiile din subordinea sau coordonarea administraţiei publice locale şi judeţene ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, spitalele sunt ]n subordinea administratiei publice locale si judetene.
In acest caz, se poate organiza concurs.