Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna! As vrea sa stiu daca este obligatoriu sa faci ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna! As vrea sa stiu daca este obligatoriu sa faci poza de permis ...

Buna! As vrea sa stiu daca este obligatoriu sa faci poza de permis fara ochelari, in conditiile in care eu port tot timpul ochelari, din copilarie. Exista o lege in acest sens?
Este precizat in Hotararea nr. 219 din 9 martie 2011 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 94/2006 doar ca ochelarii sunt acceptaţi în fotografii numai dacă lentilele nu sunt colorate, nu reflectă lumina, nu provoacă umbre şi nu au porţiuni care să ascundă ochii. Rama ochelarilor nu trebuie să acopere nicio porţiune a ochilor.
Multumesc!