Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este necesara autorizatie pentru inchidere balcon etaj ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este necesara autorizatie pentru inchidere balcon etaj 1 cu termopan ...

Este necesara autorizatie pentru inchidere balcon etaj 1 cu termopan ?
Buna ziua,

Aveti idee daca este necesara autorizatie pentru a inchide un balcon cu termopan situat la etajul 1 al unui bloc cu 4 etaje fara a aduce nicio modificare asupra structurii originale a acestuia ?

Daca da, va rog sa-mi comunicati legea si articolul de lege aferent acestui tip de autorizatie.

Multumesc anticipat pentru orice sfat.
~ Conținut șters la cerere ~
Domnule,
Dumneata, daca tot vrei sa fii mai catolic decat Papa, mergi frumusel la primarie, la biroul specializat (Disciplina in constructii) si solitati eliberarea unui Certificat de urbanism pentru ceea ce vreti sa faceti. Ei, acolo o sa fiti informat, daca este nevoie de autorizartie de construire sau nu.
Dar ati vecini de-ai dvs. cum au procedat? Toti au avut autorizatii de construire?
Ceilalti vecini si le-au inchis fara niciun fel de autorizatii, din 2012 de cand este construit blocul.
Multumesc, eu intelesesem ca este necesara autorizatie doar daca este vorba de parter.
Legea nr 196/2018
ART. 34
(2) Proprietarul poate aduce îmbunătățiri sau modificări proprietății sale individuale, cu
respectarea prevederilor legale în vigoare referitoare la autorizarea executării lucrărilor de
construcții
de către autoritatea administrației publice competente, fără a pune în pericol
integritatea structurală a condominiului, rezistența mecanică, stabilitatea și siguranța clădirii sau a
altor proprietăți individuale, precum și buna funcționare a instalațiilor aferente acestora.
(3) Modificările suprafețelor construite sau utile se comunică președintelui asociației de
proprietari și organului fiscal local în termen de 30 de zile de la încheierea lucrărilor și se introduc
în cartea tehnică a construcției și în baza de date a asociației, în vederea stabilirii consumurilor
corespunzătoare cu noile suprafețe utile.

Art 37
(4) Proprietarii din condominii au obligația de a depune la președintele asociației de proprietari
fotocopii după autorizațiile de construire pentru executarea lucrărilor, eliberate în condițiile legii, în
scopul recalculării suprafețelor utile și a suprafețelor construite.
(5) Orice modificare a proprietății individuale care necesită emiterea unei autorizații de
construire/desființare, în conformitate cu legislația în vigoare, se aduce la cunoștința asociației
pentru înscrierea în jurnalul evenimentelor din cartea tehnică a construcției, prin depunerea în
copie a actelor de autorizare, a procesului-verbal de recepție la terminarea lucrărilor și a planurilor
din proiectul tehnic.

Legea in vigoare prevede fara exceptii sau derogari ca proprietarii nu detin dreptul legal sa schimbe aspectul si destinatia partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Exteriorul imobilului de locuit reprezinta parte comuna
Aveti nevoie de proiect tehnic,autorizatie de constructie ,certificat de urbanism-indiferent de etajul unde domiciliati