Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Am avut 1 luna (aprilie 2020) 5 salariati ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Am avut 1 luna (aprilie 2020) 5 salariati in somaj ...

Buna ziua. Am avut 1 luna (aprilie 2020) 5 salariati in somaj tehnic.
Am facut cerere pentru 41.5 de la guvern pentru 3 luni.Societatea este obligata sa-i pastreze cu contract de munca 6 luni? Au incetat somajul tehnic la 01.05.2020.
Multumesc
Pentru a beneficia de această măsură, angajatorii au obligația de a menţine raporturile de muncă ale salariaților până la 31 decembrie 2020, cu excepția lucrătorilor sezonieri și a situației în care încetarea contractului individual de muncă intervine din motive neimputabile angajatorului.