Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ABUZ IN SERVICIU SAU ESTE ALTCEVA ????
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ABUZ IN SERVICIU SAU ESTE ALTCEVA ????

Conform graficului de programare a serviciului pe luna decembrie (grafic efectuat in noiembrie 2009):
- sef compartiment 1 - 31 decembrie tura intai (de la 7 - 14)
- salariat 1: 1-4; 14 - 18 respectiv 28 - 31 decembrie tura intai (de la 7 - 14)
7 - 11; 21 - 24 decembrie tura doi (de la 13 - 20)
- salariat 2: 1-4; 14 - 18 respectiv 28 - 31 decembrie tura doi (de la 13 - 20)
7 - 11; 21 - 24 decembrie tura intai (de la 7 - 14)
In data de 11 decembrie fara nici un fel de drept de apel seful de compartiment ii spune verbal salariatului 1 ca in perioada 14 - 18 va veni tot schimbul doi.
Deci salariatul 1 efectueaza pentru luna decembrie 3 saptamani consecutive tura doi fara sa existe nimic scris si acceptat de el.
Pontajul si foaia de calcul a salariului pe luna decembrie seful de compartiment il efectueaza astfel:
in noiembrie 2009):
- sef compartiment 1 - 31 decembrie tura intai (de la 7 - 14)
- salariat 1: 1-4; 14 - 18 respectiv 28 - 31 decembrie tura intai (de la 7 - 14)
7 - 11; 21 - 24 decembrie tura doi (de la 13 - 20)
- salariat 2: 1-4; 14 - 18 respectiv 28 - 31 decembrie tura doi (de la 13 - 20)
7 - 11; 21 - 24 decembrie tura intai (de la 7 - 14)

DUPA CUM SE OBSERVA SALARIATUL 1 NU ESTE PONTAT CONFORM CONDICII DE PREZENTA CI DUPA BUNUL PLAC AL SEFULUI DE COMPARTIMENT.
Mai mentionez ca salariatul 1 nu se afla in divergente cu seful, nu a ripostat la acest schimb de tura dar este total nemultumit si doreste sa stie daca este corect sau nu si ce poate sa faca, la cine sa apeleze si cum se poate rezolva aceasta problema. Mai mentionez ca in regulamentul de ordine interioara orice salariat (nu sef) daca doreste un schimb de tura isi face cerere care este semnata cu aprobare din partea sefului de sectie/compartiment si a managerului. Nu s-a facut o astfel de cerere.
Ok. O sa va raspund din pucntul meu de vedere cum stau problemele:
--salariatul 1 avea posibilitatea cand seful i-a spus sa efectueze o saptamana tura 2 sa ceara in scris asta , asa cum si lui i se cere in scris cand doreste sa i se schimbe tura! Faptul ca nu a facut asta il pune intr-o postura oarecum ingrata deoarece este ca si cum a executat un favor pe care i l-a cerut seful sau!
--in conditiile in care este in relatii bune cu seful sau sfatul meu este sa mearga la el si sa il intrebe direct de ce nu l-a pontat ca lucrand in tura 2 toata acea saptamana si automat de ce a pierdut sporul de noapte corespunzator!
Sfatul meu este ca , pe viitor , sa solicite in scris orice astfel de "solicitare" din partea sefului! Fiindca altfel , se va intampla la fel de fiecare data!B-)
Succes!
Multumesc pentru sfat. Salariatul 1 nu a putut intreba pe sef de ce ii schimba tura si nici sa ii solicite in scris pentru ca seful i-a comunicat verbal din usa iar saptamana cu pricina seful nici macar nu a venit la munca.
Atunci poate ca salariatul 1 poate merge acum la seful lui sa-l intrebe de ce nu corespunde pontajul cu situatia din condica.
Nu stiu daca inseamna ceva schimbul 2 (adica daca ia bani mai multi sau este doar ptr o rotatie), nu cunosc politica unitatii, dar cel mai bine este sa incerce o comunicare cu seful. Sa-si manifeste nedumerirea si sa solicite o explicatie.
POate ca lucrurile nu sunt ce par a fi!