Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratie administratia financiara (mamica avocat) pe ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratie administratia financiara (mamica avocat) pe perioada concediului de ingrijire copil

Buna ziua!

As dori sa stiu ce fel de declaratie trebuie completata si depusa la administratia financiara de o mamica avocat pe perioada concediului de maternitate si a celui de ingrijire copil si cum trebuie completata aceasta, avand in vedere ca indemnizatia de crestere a copilului, la fel ca si medicalul, prenatalul si postnatalul nu se impoziteaza, insa cei de la finante din sectorul de care apartin mi-au spus (desi nu foarte convinsi, ceea ce mi-a dat de inteles ca nici ei nu stiu cum se procedeaza) ca anticipativa nu se poate da pe zero daca nu ma suspend (ei traiesc cumva cu impresia ca a nu te suspenda echivaleaza cu inregistrarea de venituri). Cei de la barou urmeaza sa-mi elibereze adeverinte periodic din care sa rezulte ca nu desfasor activitate in aceasta perioada. Totodata cei de la sanatate spun ca daca decizia de plati nu e pe zero, platesti si CASS. Multumesc!
Buna seara,
in momentul cand sunteti in pre si post natal, apoi in concediu crestere copil, sunteti "suspendata" Fie faceti suspendarea, fie platiti mai departe, pentru ca, fiind activitate...asa trebuie. Depinde si de forma d.voastra juridica
Ce consecinte sunt in urma suspendarii din barou pe perioada CCC? Nu va mai puteti relua activitatea cand copilul implineste 2 ani? De ce evitati acest lucru?

Pentru ca cea mai buna solutie este suspendarea activitatii avand in vedere ca pe perioada CCC nu puteti obtine venituri din alte surse fara sa renuntati la acesta.
Iulian Manea a scris:

Ce consecinte sunt in urma suspendarii din barou pe perioada CCC?

Plata a 3000 Ron pentru reinscrierea pe Tabloul Avocatilor + lipsa vechime pe toata aceasta perioada. Personal nu cunosc si nu am auzit in aceste conditii de avocate care sa se suspende. Multumesc pt. raspunsuri.
ramona.bosinceanu a scris:

Buna seara,
in momentul cand sunteti in pre si post natal, apoi in concediu crestere copil, sunteti "suspendata" Fie faceti suspendarea, fie platiti mai departe, pentru ca, fiind activitate...asa trebuie. Depinde si de forma d.voastra juridica

Nu sunt suspendata in toata aceasta perioada; Baroul imi opreste in continuare cota parte din ceea ce mi se cuvine in timpul concediilor sus mentionate , la fel imi platesc si taxele catre UNBR, insa noi, mamicile avocat, alte incasari in aceasta perioada cat stam acasa sa ne crestem copiii nu avem, si evident, nici activitate - fapt ce poate fi dovedit.