Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am lovit mașina unui prieten în interes de serviciu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am lovit mașina unui prieten în interes de serviciu - recuperare pagubă prin reținerea integrală a salariului

Am lovit mașina unui prieten în interes de serviciu ce ma dat în judecată pentru daune. Am stabilit cu el o înțelegere sa achit pagubele din salariu lucrând la firma lui. A fost ok înțelegerea dar omul sa schimbat radical și nu am mai primit nici un ban de la el. Menționez că nu mai lucrez la el pentru că nu primeam nici un leu. Nu cred că e legala asta sa oprești toți banii pe luna la angajat. Nici nu sa ținut de înțelegere. Nu am făcut înțelegerea la notar
Manuela Rășină, administrator
1. Art. 169 C.mun.
(1) Nicio reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.

(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
......

2. Convenţia Organizaţiei Internaţionale a Muncii privind protecţia salariului nr. 95 din anul 1949
Art. 8
1. Retinerile din salariu nu vor fi autorizate decit in conditiile si limitele prescrise de legislatia nationala sau stabilite printr-un contract colectiv ori o hotarire arbitrala.
2. Lucratorii vor trebui sa fie informati, in modul pe care autoritatea competenta il va considera cel mai corespunzator, asupra conditiilor si limitelor in care asemenea retineri vor putea fi efectuate.

Art. 9
Este interzisa orice retinere din salariu al carei scop este sa asigure o plata directa sau indirecta de un lucrator catre cel care angajeaza, reprezentantului acestuia sau unui intermediar (cum ar fi un agent insarcinat sa recruteze forta de munca), in vederea obtinerii sau pastrarii unui serviciu.

Art. 10
1. Salariul nu va putea fi poprit sau cesionat decit in limitele si modalitatile prevazute de catre legislatia nationala.
2. Salariul trebuie sa fie protejat contra popririi sau cesiunii, in masura considerata necesara pentru asigurarea intretinerii lucratorului si a familiei sale.

3. In acest caz, promovati o actiune in instanta impotriva angajatorului pentru a vi se restitui suma retinuta nelegal sau puteti sesiza si ITM-ul.
Buna ziua "Florin spyt".

1. Ce intelegeti prin sintagma "Am lovit mașina unui prieten în interes de serviciu ... " ?

2. Lucrati la acel "prieten" , cu sau fara contract de munca ?
Sau , in ce context faceti vorbire despre "interes de serviciu" ?

3. Referitor la "Am stabilit cu el o înțelegere sa achit pagubele din salariu lucrând la firma lui" , va referiti la o intelegere "verbala" ?
Înțelegerea a fost verbală, fără alte acte am fost angajat la el
, ma deplasam de la locul de muncă spre domiciliu atunci când sa întâmplat accidentul
Florin spyt, utilizator
Promovati o actiune in instanta impotriva angajatorului pentru a vi se restitui suma retinuta nelegal sau puteti sesiza si ITM-ul.