Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Am nevoie de lămuriri într-o chestiune. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Am nevoie de lămuriri într-o chestiune. Eu și ...

Bună ziua. Am nevoie de lămuriri într-o chestiune. Eu și soțul meu stăm la mama lui. Apartamentul este pe numele ei. Ceea ce doresc să știu este dacă surorile lui au dreptul de a ne da afară din casă după moartea dânsei. Sau dacă au dreptul de a vinde fără semnătura lui. Ea nu dorește să îi facă act deoarece îi este frică că eu o voi da afară. Nu am intenția asta însă doresc să știu dacă am vre-un drept acolo. Avem 5 ani de căsnicie. Mulțumesc
Nu are relevanță durata căsniciei.
Dvs nu aveti niciun drept. Nici cât traieste soacra, pentru că nu aveti niciun act, nici după decesul ei, pentru că sunteți nora, deci nu o mosteniti. Cota pe care o va moșteni soțul dvs, în calitate de fiu este bun propriu.
După decesul soacrei, soțul dvs va moșteni 1/3, deci va fi și el coproprietar asupra apartamentului. Din acest punct de vedere, cumnatele dvs nu va vor putea da afara din casa, dar se pot adresa instanței pentru ieșirea din indiviziune.
In privinta vânzării, cumnatele vor putea vinde numai cotele lor, adică 2/3.
Întregul apartament va putea fi vândut doar cu acordul tuturor, deci și al sotului dvs.
Buna ziua,
1. Dumneavoastra nu aveti acum niciun drept la imobil fiind al soacrei.
2. Dupa decesul soacrei SOTUL si celelalte 2 fiice impart imobilul fiecare avand 1/3 din el. Sotul poate solicita, eventual, co cota suplimentara daca dovedeste cu ACTE ca a adus EL imbunatatiri imobilului.
3. Dumneavoastra nu veti avea nici atunci niciun drept in imobil, cota este bun prop[riu al sotului.
4. Surorile pot vinde dor daca sunt toti 3 deacord sau daca ele 2 se unesc solicitand iesirea din indiviziune si atribuirea catre ele a bunului cu obligatia de a va da sulta.
Oricum, cat traieste soacra dumneavoastra nimeni in afara ei nu poate dispune de bun fiind al ei dar ea poate dispune CUM VREA EA fara a cere acordul NIMANUI!
poate o convinge sotul sa ii vanda si sa isi pastreze drept de uzufruct, asa nu aveti cum sa o dati afara.
acuma depinde de ce vrea dansa, poate e femeie cu capul pe umeri si nu vrea sa isi excluda vreun copil de la mostenire, toti copiii au drepturi egale. Strangeti bani din vreme daca vreti voi casa, ca sa plateasca sulte surorilor. Daca platiti sulte dupa decesul soacrei, aveti si dvs un drept d ecreanta, deci nu pierdeto banii dati.