avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... SALARIZARE
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

SALARIZARE

Buna ziua.
Lucrez in cadrul unei primarii si as dori sa stiu daca se aplica legea salarizarii incepand cu ianuarie 2010 ?
Doamna contabil de aici spune ca nu .
Astept un raspuns .
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: MANTA FLORIN CATALIN , utilizator 22:11, 26 Decembrie 2009
Doamna contabil are perfecta dreptate! Legea unica a salarizarii a fost respinsa de CCR!
MIHAI GRIGORE a scris:

Doamna contabil are perfecta dreptate! Legea unica a salarizarii a fost respinsa de CCR!


Cand a fost respinsa aceasta lege de Curtea Constitutionala? Din cate stiam a fost ratificata de presedinte si publicata in MO dupa ce a fost validata de Curtea Constitutionala.


Au fost zvonuri ca datorita lipsei de fonduri si a faptului ca nu a fost fundamentat si aprobat bugetul pe 2010, aceasta se va aplica incepand cu 01.07.2010 dar nu a aparut inca numik oficial din cate am eu cunostinta.
Gabi Mocanu a scris:

MIHAI GRIGORE a scris:

Doamna contabil are perfecta dreptate! Legea unica a salarizarii a fost respinsa de CCR!


Cand a fost respinsa aceasta lege de Curtea Constitutionala? Din cate stiam a fost ratificata de presedinte si publicata in MO dupa ce a fost validata de Curtea Constitutionala.


Au fost zvonuri ca datorita lipsei de fonduri si a faptului ca nu a fost fundamentat si aprobat bugetul pe 2010, aceasta se va aplica incepand cu 01.07.2010 dar nu a aparut inca numik oficial din cate am eu cunostinta.



Exact, daca aveti stiinta de amanarea aplicarii legii, dati-ne si noua informatii pertinente
Ultima varianta actualizata a programului legislativ Indaco lege 4 arata ca legea 330/2009 se aplica incepand cu 01.01.2010 (nu are atasat nici un act care sa indice o amanare/abrogare). Deci??:O
Legea -cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 762 din 9 noiembrie 2009. Anumite prevederi ale prezentei legi intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2010.

Alte discuții în legătură

Exceptie de neconstitutionalitate a oug 62/2010 crysenc21 crysenc21 Stie cineva nr. Deciziei Curtii Constitutionale prin care a fost declarat neconstitutional art. 5 din Legea 221/2009 privind condamnarile cu caracter politic - ... (vezi toată discuția)
Salariu functionar public de la 1.01.2010 micasirena micasirena sunt cosilier juridic principal 2 cu 3 , cu o vechime in munca de 15 ani.ce salariu voi avea de la 01.01.2010 ? este in ceata cum se va calcula acel salariu cu ... (vezi toată discuția)
Calculare salariu in invatamant -"legea lui 50 la suta" arhontele arhontele Am castigat in instanta procesul ,avem sentinta definiiva si irevocabila ce contine si punctul de vedere al Curtii Constitutionale,am luat si salariul marit in ... (vezi toată discuția)