Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... SALARIZARE
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

SALARIZARE

Buna ziua.
Lucrez in cadrul unei primarii si as dori sa stiu daca se aplica legea salarizarii incepand cu ianuarie 2010 ?
Doamna contabil de aici spune ca nu .
Astept un raspuns .
Multumesc.
Doamna contabil are perfecta dreptate! Legea unica a salarizarii a fost respinsa de CCR!
MIHAI GRIGORE a scris:

Doamna contabil are perfecta dreptate! Legea unica a salarizarii a fost respinsa de CCR!

Cand a fost respinsa aceasta lege de Curtea Constitutionala? Din cate stiam a fost ratificata de presedinte si publicata in MO dupa ce a fost validata de Curtea Constitutionala.

Au fost zvonuri ca datorita lipsei de fonduri si a faptului ca nu a fost fundamentat si aprobat bugetul pe 2010, aceasta se va aplica incepand cu 01.07.2010 dar nu a aparut inca numik oficial din cate am eu cunostinta.
Gabi Mocanu a scris:

MIHAI GRIGORE a scris:

Doamna contabil are perfecta dreptate! Legea unica a salarizarii a fost respinsa de CCR!

Cand a fost respinsa aceasta lege de Curtea Constitutionala? Din cate stiam a fost ratificata de presedinte si publicata in MO dupa ce a fost validata de Curtea Constitutionala.

Au fost zvonuri ca datorita lipsei de fonduri si a faptului ca nu a fost fundamentat si aprobat bugetul pe 2010, aceasta se va aplica incepand cu 01.07.2010 dar nu a aparut inca numik oficial din cate am eu cunostinta.

Exact, daca aveti stiinta de amanarea aplicarii legii, dati-ne si noua informatii pertinente
Ultima varianta actualizata a programului legislativ Indaco lege 4 arata ca legea 330/2009 se aplica incepand cu 01.01.2010 (nu are atasat nici un act care sa indice o amanare/abrogare). Deci??:O
Legea -cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 762 din 9 noiembrie 2009. Anumite prevederi ale prezentei legi intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2010.