Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Situatie mai complicata in familie.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Situatie mai complicata in familie.

Buna ziua!
Am in familie, sa-i spun asa, o problema mai delicata.
Parintii mei sunt divortati de mai bine de 15 ani, iar eu am ramas in grija mamei.
Problema careia i-as cauta solutie este urmatoarea:
-Dupa divortului dintre ai mei, cativa ani mai tarziu tatal meu a inceput sa traiasca in concubinaj cu o alta femeie. In urma acestei relatii de 7 ani a rezultat un copil (in prezent are 3 ani). Situatia dintre cei doi a inceput, de un an as zice, nu stiu sigur, sa fie mai nasoala.
In cazul despartirii dintre cei doi, ce drepturi are mama copilului asupra "averii" in cazul in care aceasta nu este trecuta in niciun act de proprietate si nici nu a contribuit cu vreun sprijin financiar? (Si in continuare refuza sa o faca avand in vedere starea proasta de sanatate a tatalui meu.)
Nu are niciun drept în virtutea relației de concubinaj sau pentru ca e mama copilului. Dacă, însă, demonstrează că a contribuit cu bani la bunurile comune, poate cere contravaloarea acestei contribuții.
Pai asta e, ca nu a contribuit.
Si am inteles ca spunea ea ceva ca are ceva drept, nu stiu, deoarece a stat cu el mai mult de 5 ani.
Si asta m-a pus pe ganduri.

Geanina DRIAN a scris:

Nu are niciun drept în virtutea relației de concubinaj sau pentru ca e mama copilului. Dacă, însă, demonstrează că a contribuit cu bani la bunurile comune, poate cere contravaloarea acestei contribuții.

Doar trecerea timpului, in cazul acesta, nu-i da niciun drept material.
Bun.
Va multumesc frumos pentru clarificare! :)