Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... se poate refuza testarea Covid?
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

se poate refuza testarea Covid?

Noul test Covid ce implica introducerea unui bat lung in nas mi se pare foarte invaziv. Se poate refuza pe acest motiv si solicita un test de sange in schimb?
Crin7, utilizator
Nu se poate refuza. Testele sunt diferite, cel de sânge e doar pentru prezența anticorpi.
dacavi s epare mai putin invaziv, puteti opta sa vi-l bage doar in gat.
gi-jane2, moderator
:) Nu există nici varianta asta. Proba se ia atât din cornetele nazale, cât și din gât. Sunt 2 "bete".
Puteti sa refuzati.Dar suportati consecintele.Pierderea locului de munca, etc.Nu va poate obliga nimeni.Dar nu este nimeni dispus sa fie infectat.E la fel ca testarea pt consum alcool daca nu accepti mergi acasa pentru ca vietile altora sunt in pericol.
mitabiciclista, utilizator
De cate ori am făcut testul, mi-a prelevat proba doar din gat.
Am inteles ca in nas, e destul de neplăcut :)

latka a scris:

:) Nu există nici varianta asta. Proba se ia atât din cornetele nazale, cât și din gât. Sunt 2 "bete".