avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... se poate refuza testarea Covid?
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

se poate refuza testarea Covid?

Noul test Covid ce implica introducerea unui bat lung in nas mi se pare foarte invaziv. Se poate refuza pe acest motiv si solicita un test de sange in schimb?
Ultima modificare: Luni, 5 Octombrie 2020
Crin7, utilizator
Cel mai recent răspuns: mitabiciclista , utilizator 11:47, 10 Octombrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu se poate refuza. Testele sunt diferite, cel de sânge e doar pentru prezența anticorpi.
dacavi s epare mai putin invaziv, puteti opta sa vi-l bage doar in gat.
Ultima modificare: Marți, 6 Octombrie 2020
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
:) Nu există nici varianta asta. Proba se ia atât din cornetele nazale, cât și din gât. Sunt 2 "bete".
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti sa refuzati.Dar suportati consecintele.Pierderea locului de munca, etc.Nu va poate obliga nimeni.Dar nu este nimeni dispus sa fie infectat.E la fel ca testarea pt consum alcool daca nu accepti mergi acasa pentru ca vietile altora sunt in pericol.
Ultima modificare: Marți, 6 Octombrie 2020
mitabiciclista, utilizator
De cate ori am făcut testul, mi-a prelevat proba doar din gat.
Am inteles ca in nas, e destul de neplăcut :)

latka a scris:

:) Nu există nici varianta asta. Proba se ia atât din cornetele nazale, cât și din gât. Sunt 2 "bete".

Alte discuții în legătură

Bună ziua am și eu niște întrebări în legătură cu legile ... Ganska Ganska Bună ziua am și eu niște întrebări în legătură cu legile României date în privința călătorie în România dintr-o altă țară! Dacă țara din ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! sunt angajata unei firme multinaționale. am fost ... Roxa2410 Roxa2410 Bună ziua! Sunt angajata unei firme multinaționale. Am fost chemată pentru testare Covid. Pot refuza testarea în vreun fel? Sau pot sa fac o plângere ... (vezi toată discuția)
Este refuzul etilotestului ilegal, dacă se acceptă cel de sânge? altcineva1 altcineva1 Este refuzul etilotestului în sine ilegal, dacă se acceptă prelevarea testelor biologice? Pentru a preveni răspunsuri de genul \"De ce ai refuzat. Nu ... (vezi toată discuția)