Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lipsa perioade CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lipsa perioade CIM

Am lucrat la o firma din anul 2011 pana pe 7.10.2020 cand am primit decizia de incetare a CIM .Mi-am facut cont la CNPP si din stagiile lunare de cotizare apar niste perioade in care nu s-au platit cotizatiile -intre 02.2014 pana in 04.2015 si 09.2015 pina in 02.2017 .Va rog respectuos sa ma sfatuiti ce pot face avand in vedere ca administratorul firmei nu recunoaste ?
Doar prin instanta puteti rezolvamfaceti plangere la ITM
ITM-ul nu are cu ce sa-l ajute in privinta aceasta ...

Neplata contributiilor sociale de catre angajator poate face obiectul :
- unei actiuni in instanta
Modalitatea corecta si eficienta prin care puteti actiona este declansarea unui litigiu de munca care sa vizeze obligatia angajatorului de a plati contributiile sociale aferente veniturilor salariale realizate de angajat. Actiunea va viza toate contributiile sociale datorate.

- unei sesizari la ANAF in legatura cu neplata acestora, ceea ce poate declansa un control de specialitate.
Recuperarea creantelor privind contributiile sociale, reprezinta obligatia institutiilor statului, iar actiunea lor vizeaza platitorul (angajatorul) care are obligatia de a calcula, retine si vira contributia datorata de angajat si de a calcula si vira contributia datorata de angajator.
Multumesc pentru raspunsuri !Am fost la un avocat si mi s-a spus ca daca au trecut 3 ani nu se mai poate face nimic .Este adevarat ?
adi63, utilizator
3 ani de la ce ?

ANAFul are un termen de prescriptie pentru contributii de 5 ani ...