Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Rectificare limita cadastrala si suprafata teren
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Rectificare limita cadastrala si suprafata teren

Buna ziua,

Pentru un teren intravilan pe care il am in proprietate, exista un surplus de teren intre lotul meu si cel al vecinului, care nu figureaza ca suprafata in actele de proprietate si, implicit, cadastru (nici al meu, nici al vecinului). Actele de proprietate confirma ca loturile noastre sunt invecinate pe intreaga latura, surplusul de suprafata fiind intre cele doua loturi si nefigurand in acte sau shemele cadastrale. Situatia a aparut probabil in urma unor masuratori gresite din trecut, in momentul dezmembrarii lotului (terenurile au fost alipite acum multi ani). Dorim sa corectam situatia in acte - practic, sa ne intelegem asupra impartirii surplusului si sa efectuam corectiile aferente in acte. Care ar fi procedura pentru a face acest lucru (atat intre mine si vecin, cat si intre mine si autoritati)?

Multumesc.
cpypst, utilizator
nu e atat de simplu daca surplusul de teren nu figureaza in acte. mai ales daca este intravilan.intrebati la Oficiul cadastru . in Bucuresti nu se rezolva decat prin instant. am avut cazuri similare
Pe cale administrativa un topograf autorizat poate rectifica suprafata din acte cu 15%. De exemplu teren de 1.000 mp +15% = teren de 1.150 mp. Asta daca terenul este in intravilan. In extravilan e mai greu.
Suprafata difera deoarece in trecut se faceau masuratori simple cu ruleta si aplicau niste formule geometrice, care este gresit, fara a masura unghiuri si cote.

Vedeti cum arata actele si daca va incadrati in cei 15%. In niciun caz nu trebuie sa mergeti in instanta daca va icnadrati in acesti 15%, se poate face administrativ. In cel mai rau caz daca respinge oficiul de cadastru lucrarea faceti plangere impotriva incheierii la instanta, unde este gratuit timbrul in astfel de cazuri.
Sfatul meu e sa nu incepeti direct cu instanta deoarece costurile nu se justifica.
Multumesc pentru raspuns!